Burmilla – historie plemene

Historie tohoto plemene se začala psát v 80. letech minulého století ve Velké Británii. Existence plemene je v podstatě dílem náhody: Barmská kočka a perský kocour využili příležitosti a spojením těchto dvou plemen vzniklo plemeno nové, jak ostatně napovídá i jeho název „Burmilla“, spojení slov „Burmese“ (barmská kočka) a „Chinchilla Persian“ (perská činčila). Jedná se o opravdu krásnou kombinaci těchto dvou plemen.

Burmilla – vzhled

Zevnějšek burmill v sobě spojuje prvky obou rodičovských plemen: co do povahy a vzhledu se více podobají barmské kočce, tedy své matce, jejich stříbřitý kožíšek však nezapře vliv plemene perská činčila. Činčily patří k perským kočkám. Tato kočka má pouze jednu specifickou barvu srsti: sněhobílou! Bílá srst je stínovaná, tj. její konečky jsou tmavší. Právě tento kontrast dodává jejímu kožíšku výstřední nádech. A velké, zeleně zářící oči této kočky vypadají, jako by byly zvýrazněny tužkou na oči. Působivě podkreslují elegantní vzezření koček plemene Burmilla.

Burmilla – velikost

Jak jsou burmilly velké? Burmilly patří mezi středně velká plemena koček. Dospělosti dosahují ve 12 měsících. Dospělí kocouři jsou v dospělosti v kohoutku vysocí až 35 cm. Kočky dosahují vzrůstu od 20 do 30 cm. Jejich osvalená těla s klínovitou hlavou nepůsobí kompaktně, ale spíše jemně a křehce. Tělo je posazeno na štíhlých, ale pevných nohou. Oválné tlapky působí ladně. Délka ocasu je v ideálním poměru k délce těla. Špička ocasu je zakulacená.

Burmilla – hmotnost

Kočky plemene Burmilla nejsou tak velké a robustní jako kocouři tohoto plemene. I tak však mohou dosahovat hmotnosti až 4,5 kg. Kocouři tohoto plemene mají přirozeně atletičtější postavu než kočky: ve srovnání s nimi jsou větší, těžší a mají více svalové hmoty. Mohou tak dosáhnout hmotnosti až 6,5 kg!

Burmilla – srst

Kožíšek burmill je vskutku nádherný, co říkáte? Přitažlivý lesk srsti těchto koček je dán extravagantními tmavšími konečky! A jejich srst je nejen krásná na pohled, ale i úžasná na dotek! Jemná srst burmill je nádherně hustá. Hedvábná struktura srsti člověka úplně láká, aby si ji pohladil. Takovou nádheru by mohly burmillám závidět i opravdové činčily! 

Burmilla – barva srsti

Béžová, modrá, hnědá, krémová, ale také černá, červená nebo skořicová – srst koček plemene Burmilla může mít všechny tyto barvy. Velká pestrobarevná kytice! Paleta barev se dělí do dvou skupin: 1. skupina zahrnuje barevné variety „bez oranžové“, tedy černou, tmavohnědou, modrou, čokoládovou a lilovou. Ve 2. skupině najdeme barvy, jako je krémová a červená.

Burmilla – délka srsti

Podle standardů plemen organizace FIFe patří burmilly ke krátkosrstým kočkám. V některých amerických organizacích jsou však uznávány i kočky tohoto plemene s polodlouhou srstí: Jsou označovány jako „Burmilla dlouhosrstá“ nebo „Tiffanie“. Mají delší srst na břiše a na ocase. Srst pokrývající ocas je hustší, ale působí načechraně a lehce rozčepýřeně.

Burmilla – kresba srsti

Kresba srsti burmill je „stříbřitě stínovaná“ nebo „stříbřitě závojová“. Co přesně to znamená? Tento neobvyklý vzor souvisí s pigmentací: „Stínovaný“ znamená, že 67 % srsti nemá pigment, u „závojového“ vzoru je 88 % plochy srsti tmavší než srst samotná. Tyto speciální druhy kresby jsou způsobeny různým křížením koček plemene Burmilla.

Burmilla – oči

Jak svůdný je pohled jejich očí! Nedá se mu uniknout. Burmilly mají výrazné, velké oči, které zeleně září a okamžitě člověka upoutají. Oči těchto mazlíčků působí, jako by byly nalíčené: Jako by tmavá linka, kterou jsou lemované, měla ještě zvýraznit jejich smaragdově zelený třpyt.

Burmilla – další charakteristiky

Co je na kočkách plemene Burmilla zvláštní? Burmilly nejsou zatím příliš známé a rozšířené, patří tudíž stále ještě k tajným tipům znalců koček. Navzdory svému původu ve Velké Británii je toto plemeno v Evropě překvapivě vzácné a ne tak populární jako v zámoří. Čím to? Určitě to není tím, jak vypadají! Působí jako stříbrní andělé a svou něžnou a otevřenou povahou si snadno získají každého milovníka koček. Kdo ví, možná si burmilly i díky tomuto článku získají nové příznivce. Každopádně by si to zasloužily!

Burmilla – další charakteristiky

Kočka jako namalovaná akvarelem! To je na první pohled nejvýraznější rys koček plemene Burmilla. Každá z nich představuje originální „kousek“, protože nikdo si neumí hrát s barvami tak dovedně jako sama příroda: Když se burmilla pohybuje, připomíná její třpytící se srst tekuté stříbro. Bylo však zapotřebí hodně pokusů a pěti generací, než došlo ke genetickému zajištění tohoto krásného kočičího plemene tak, aby mohlo být považováno za čistokrevné.

Burmilla – povaha

Burmilly jsou svým rodičům – barmské kočce a perské činčile – podobné nejen zevnějškem. I v jejich povaze se odráží spojení těchto dvou plemen! Barmské a perské kočky patří k nejpopulárnějším plemenům koček právě díky své milé povaze: jsou to komunikativní a roztomilé kočky, které se velmi rády mazlí! Burmilly jsou velmi rády se svými nejmilejšími lidmi a dalšími kočkami, a díky své mírumilovné povaze si velmi dobře rozumí i s ostatními domácími mazlíčky.

Burmilla – cena

Kolik stojí kočka plemene Burmilla? Cena za kočku tohoto plemene se pohybuje od 750 do 1 200 eur. Může se lišit v závislosti na chovateli, věku a pohlaví. Cena se odvíjí od rodokmenu, tedy od toho, jaké má dané kotě rodiče. Cenu ovlivňují také výdaje chovatele. Kočka by při předání vždy měla mít potvrzení o odčervení a očkování.

Šlechtění plemene Burmilla

Každý začátek je těžký! Zpočátku existoval pouze velmi omezený genofond. Proces šlechtění burmill byl proto hodně složitý. Nakonec však byl korunován úspěchem: Další a další chovatelé byli z nového plemene nadšení a během let se tak genofond úspěšně rozšiřoval. Plemeno bylo poprvé „oficiálně“ uznáno v roce 1983 organizací CA (Cat Association of Britain). Mezitím již existují chovné programy také v Austrálii a na Novém Zélandu, což je další zárukou příštích generací těchto stříbřitých krásek.

Co je dobré vědět o chovu koček Burmilla a péči o ně

Krátkosrsté kočky tohoto plemene mají málo podsady, takže denní vyčesávání není nutné, stačí je vyčesat jednou za týden. Kočky s delší srstí je dobré kartáčovat a česat častěji, a to především v období výměny srsti, tedy na jaře a na podzim. Burmilly jsou aktivní kočky, a proto potřebují dostatek prostoru: byt upravený pro kočky, dům se zahradou, zabezpečený balkon. Moc rády mají také volný výběh! 

Koťata plemene Burmilla

Koťata burmill si stejně jako koťata jiných plemen moc ráda hrají! Poté si užívají několik hodin odpočinku na svém oblíbeném místě, naprosto uvolněné a v dokonalém souznění s okolním světem. Během této pauzy je nic nevyruší z jejich klidu. I když je kolem nich shon nebo přijde návštěva, kterou neznají, reagují klidně nebo se vzdálí a uloží na své oblíbené místečko. Klidně si odpočívat a být v pohodě – tak by mohlo znít jejich heslo!

Nemoci typické pro kočky plemene Burmilla

U burmill nebyly pozorovány žádné typické nemoci. Kočky tohoto zatím velmi mladého plemene jsou obecně považovány za odolné a zdravé. Jako ostatní čistokrevné kočky však mohou i ony onemocnět v případě, že nejsou chovány v odpovídajících podmínkách: K nim patří potřeba pohybu a odpovídající zábavy, pravidelné zdravotní kontroly u veterináře, péče o srst a hygienu. A také vhodná strava, nezbytná pro to, aby byly v dobré kondici a mohly si užívat dlouhého a šťastného kočičího života.

Délka života koček plemene Burmilla

Délka života těchto koček dosahuje v průměru 15 až 17 let: To znamená 17 narozeninových oslav! Čím uděláte burmillám k narozeninám radost? Musí to být něco, co je podle nich skvělé, něco, podle čeho poznají, že dnešní den je speciální, jiný než ty ostatní. Možná něco, co ještě naznají? Nebo je můžete překvapit speciálním pamlskem, který nedostávají moc často. Nějakou opravdu speciální dobrotou!

Načtením videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.
Přečtěte si více

Časté dotazy