Historie plemene German Rex

Označení „German Rex“ se pro toto plemeno používá od 50. let, historie těchto kadeřavých koček je však mnohem starší. Kočky s kadeřavou srstí byly v Německu relativně vzácné,čas od času se zde nicméně objevovaly. Kočky plemene German Rex se staly známými už ve třicátých letech díky kocouru Munkovi z východního Pruska, který je považován za prvního zástupce německých rexů. Německá kočka s anglickým jménem? Plemeno German Rex nezískalo své označení od chovatelů koček, ale od chovatele malých savců z anglického Cornwallu.

German Rex – vzhled

Vzhledem připomíná německý rex evropskou krátkosrstou kočku. Kočky obou plemen jsou středního vzrůstu a spíše robustněji stavěné. German Rex je mohutná, svalnatá kočka se zakulacenou hlavou a širokým čelem, má výrazné lícní kosti a velké kulaté oči. Podle standardu má středně dlouhé nohy. Ve srovnání s plemeny Cornish Rex a Devon Rex nepůsobí kočky německých rexů orientálně a půvabně. Jsou spíše robustní a zemité.

German Rex – velikost

Do jaké velikosti German Rex dorůstá? Kočky tohoto plemene dospívají mezi 9. až 12. měsícem věku, kdy také dosahují dospělého vzrůstu. V kohoutku, měřeno od tlapek až po nejvyšší bod lopatek, je německý rex vysoký 30 až 35 cm, a patří tak mezi středně velká plemena. Kocouři, věrni označení „silnější pohlaví“, jsou často o několik centimetrů vyšší než kočky.

German Rex – hmotnost

Kolik váží kočky plemene German Rex? Podle standardů plemene GRX (WCF, FIFe, CFA, TICA, LOOF) by kočky tohoto plemene měly vážit přibližně od 3,0 do 4,0 kg. Kocouři jsou poněkud kompaktnější, co se týče tělesné stavby a kostní hmoty, a jsou tedy těžší: váží přibližně mezi 4,0 a 5,0 kg.

German Rex – srst

Krátká srst německého rexe je vlnitá nebo kadeřavá. Díky ní rex působí jako roztomilý plyšák. A stejný je i na omak: hedvábný a měkoučký. Je to proto, že nemá téměř žádnou delší krycí srst (pesíky), jeho srst je tvořena převážně zvlněnou podsadou. V důsledku toho tyto kočky velmi málo línají, a jsou proto označovány jako vhodné pro lidi trpící alergiemi. Z hlediska alergií však srst koček není tím zásadním „problémem“! Přispívá ke vzniku alergie pouze nepřímo: Alergii na kočky totiž vyvolávají specifické alergeny.

Barva srsti koček German Rex

U německých rexů jsou přípustné všechny barvy srsti. Setkáme se i s černými a čistě bílými rexy. K typickým barvám patří ty, které často najdeme u evropských krátkosrstých koček. Srst může být také skvrnitá s bílými místy nejrůznější velikosti. Základní barva srsti hraje u tohoto plemene pouze vedlejší roli, mnohem důležitější je u německého rexe struktura a kvalita jeho kadeřavé srsti.

Délka srsti koček German Rex

Kočky tohoto plemene mají krátkou srst. Jejich jemná, pravidelně zvlněná srst je tvořena převážně vlnitou podsadou, delší krycí srst, která mimo jiné zajišťuje ochranu proti horku a chladu, u nich víceméně chybí. Struktura jejich měkkého kožíšku sahá od zvlněné po kadeřavou.

Kresba srsti koček German Rex

U německého rexe jsou přípustné všechny kresby a odstíny. Plemenné standardy tuto různorodost nijak neomezují! Proto má srst těchto koček nespočet různých barev a vzorů. Charakteristický – a tudíž ostře sledovaný na přehlídkách i v chovech – je sametový, zvlněný kožíšek německých rexů. Ten je odborníky oceňován a vysoce hodnocen.

Oči koček German Rex

Německý rex má krásné oči zářivých barev, které působí velmi výrazně. Je povoleno vše, co ladí s celkem a lahodí oku. Proto by se barva očí měla především hodit k základové barvě srsti, aby společně působily harmonicky: Objevují se všechny barvy očí, mimo jiné akvamarínová modř, jantarová, žlutá nebo zelená. Kočky tohoto plemene jsou tedy vzhledově velmi různorodé. Každý německý rex je jedinečný. A stejně tak i barva jeho očí.

Zvláštní znaky plemene German Rex

Jedním ze specifických znaků plemene German Rex je to, že patří k nejstarším známým rexům. Dále je to také jediné plemeno koček typu rex německého původu. Kudrnatá srst německého rexe není výsledkem šlechtění. Jedná se o spontánní genovou mutaci, která se objevila naprosto přirozeně. Kočky s „rex genem“ je možné najít na různých místech světa. Ale v Německu existuje pouze jediný rex tohoto typu. U plemen Cornish Rex, Devon Rex a German Rex se jedná o recesivní rys. U plemene Selkirk Rex je dominantní vlnitá srst. Převažuje nad nezvlněnou srstí.

Znaky plemene German Rex

Německý rex se od ostatních rexů odlišuje svými fyzickými znaky. Je svalnatější a má mohutnější stavbu těla než jeho protějšky. Všechny jeho tvary, jako např. hlava nebo tlapky, jsou zakulacené. Nohy jsou trochu kratší, avšak robustnější a pevné. Uši koček plemene German Rex jsou menší a působí nenápadněji než uši jiných rexů. Stejně jako Cornish Rex nemá ani German Rex krycí srst.

Povaha plemene German Rex

Kočky tohoto plemene mají vyrovnanou povahu. Jsou to velmi přátelské společnice a oddané duše. Jsou také velmi robustní a přizpůsobivé. Máte v domácnosti psa nebo další kočky? Žádný problém! Německý rex je společenský a dobře se snáší se svými spolubydlícími. Oceňuje společnost svých lidí, a dokonce i návštěv. A protože je velmi vynalézavý, rád občas vyvede nějakou rošťárnu. Zároveň jsou však tito kadeřaví nezbedové vždy připravení si hrát a mazlit se.

Cena koček German Rex

Kolik stojí kočky plemene German Rex? Ceny za kočku tohoto plemene se pohybují od 700 do 1 200 eur.Připadá vám to moc? Ale seriózní chovatel do svých koček také hodně investuje. Na rozdíl od „množíren“ se stará nejen o výživu a čistokrevnost rodičů a jejich koťat, ale také o to, aby zvířata byla zdravá a čilá – a aby taková zůstala! Když si kupujete kotě od chovatele s dobrou pověstí, bude odčervené. A většinou už má za sebou také základní očkování u veterináře.

Chov plemene German Rex

Kočky tohoto plemene nejsou výsledkem šlechtění. Za svou kadeřavou srst nevděčí chovateli, ale pouze přírodě – kadeřavé kočky existovaly vždy, i bez zásahu člověka. Bez cíleného chovu by však jejich kadeřavá srst zůstala pouze vzácným okrajovým jevem. Protože chov tohoto plemene původně nebyl nijak podporován, zpočátku se toho o německých rexech mnoho nevědělo. Teprve v 50. letech se chov tohoto plemene začal intenzivněji rozvíjet: Okouzlující German Rex svým zvlněným kožíškem přitahoval pozornost a byl čím dál populárnější.

Co je dobré vědět o chovu koček German Rex a péči o ně

Péče o srst koček tohoto plemene není příliš časově náročná. Protože německý rex nemá – stejně jako Cornish Rex – téměř žádnou krycí srst, stačí vyčesávat kožíšek těchto koček jednou týdně měkkým kartáčem. Je však třeba postupovat velmi jemně a opatrně, protože v případě srsti rexů platí „méně je více“! Příliš mnoho kartáčování nebo česání může srst tohoto plemene poškodit. Jejich uším však pravidelná péče jenom prospěje!

Koťata plemene German Rex

Koťata tohoto plemene jsou již v mladém věku speciální: Ačkoliv se s kadeřavou srstí již narodí, zakrátko o ni opět přijdou. Teprve po první výměně srsti se z nich opět stanou kadeřavé krásky. S těmito koťaty je život hned napínavější – jsou to kočky s překvapením! Pokud jde o typ jejich srsti, napětí stoupá a je čím dál větší: může totiž trvat až 24 měsíců, než bude definitivně jasné, jak bude váš německý rex vypadat.

Typické nemoci plemene German Rex

U tohoto plemene nebyly pozorovány žádné typické nemoci. Zatímco Cornish Rex a Devon Rex mívají příležitostně zdravotní potíže kvůli luxaci pately (čéšky), mohutněji stavěný německý rex trpí vykloubením pately jen zřídka. Ačkoliv jsou jinak poměrně odolné, měly by se tyto kočky vyhýbat vlhkým a chladným místům: Kvůli své tenčí srsti, typické pro plemena typu rex, ocení příjemné teploučko. Proto rády vyhledávají teplá a útulná místa, například u topení.

Délka života plemene German Rex

Kočky tohoto plemene se v průměru dožívají 12 až 15 let. 15 kočičích let odpovídá 76 rokům lidským, což už představuje pěkný věk, co říkáte? Pochopitelně není možné obecně říci, kolika let se konkrétní kočka tohoto plemene skutečně dožije. Každá kočka stárne, ale každá stárne jinak. Jak, to záleží na mnoha různých faktorech. Jedna věc je však jistá: Pouze ty kočky typu rex, které se cítí dobře po fyzické i psychické stránce, budou vašimi spokojenými společníky po dlouhá léta!