Historie plemene americký curl

Historie plemene americký curl se začala psát ve Spojených státech amerických na počátku osmdesátých let dvacátého století, kdy si manželský pár z Kalifornie vzal domů toulavé kotě s velmi zvláštním tvarem uší. Uši této kočky nebyly zahnuté dopředu, jak je u koček běžné, ale dozadu a nahoru! Nejednalo se však o výsledek nevhodného šlechtění, ale o zvláštní vlastnost, která vznikla přirozenou, spontánní genetickou mutací. Tato mutace je u kočky způsobena dominantním genem.

Americký curl – vzhled

Jak americký curl vypadá? Kočky tohoto plemene získávají svou konečnou podobu až ve věku dvou až tří let, kdy je dokončena fáze jejich růstu. Americký curl je středně velké plemeno vyznačující se štíhlým dlouhým tělem, které nepůsobí ani vyhuble ani baculatě: proporce těla jsou dokonale vyvážené, díky čemuž kočky tohoto plemene působí velmi elegantně. Hlava klínovitého tvaru se zužuje směrem k silné bradě. Zakroucené uši směřují ke středu hlavy a stáčí se nahoru a mírně dozadu.

Načtením videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.
Přečtěte si více

Americký curl – velikost

Jak jsou kočky plemene americký curl velké? Americký curl je středně velké plemeno. V kohoutku je kočka vysoká 20 až 25 cm a délka těla dosahuje 90 cm (měřeno od špičky nosu po konec ocasu). Kocouři mají obvykle poněkud podsaditější a kompaktnější stavbu těla než kočky.

Americký curl – hmotnost

Stavba těla koček plemene americký curl je v porovnání s kocoury subtilnější. Dospělé kočky váží přibližně 3 až 4 kg. Kocouři jsou kvůli mohutnější stavbě těla těžší než kočky a dosahují hmotnosti zhruba 4 až 5 kg.

Americký curl – srst

Hedvábná srst koček plemene americký curl je na omak velmi jemná a měkká. Kočky tohoto plemene mají různě dlouhou srst, od krátké až po polodlouhou, a nemají téměř žádnou podsadu, což usnadňuje péči o srst. Podle standardu plemene jsou za velmi elegantní považovány malé štětičky srsti na uších!

Barva srsti

Všechny barvy povoleny! Kočky plemene americký curl se pyšní srstí všech myslitelných barevných variací: Srst může být jednobarevná, tečkovaná či tygrovaná, neexistují zde žádná doporučení nebo omezení, všechny variace jsou přípustné. Důvodem je barevná rozmanitost srsti domácích koček, které byly zpočátku kříženy s prvními představiteli tohoto plemene.

Délka srsti

Jak dlouhá je srst koček plemene americký curl? Kočky tohoto plemene mají krátkou nebo polodlouhou srst. Polodlouhá srst bývá bujnější a zvlněná, takže péče o ni pochopitelně zabere více času než u krátkosrstých koček. Rozhodně to však stojí za to!

Kresba srsti

Opět platí, že kolik je na světě koček plemene americký curl, tolik existuje kreseb a odznaků. Kresba může být tečkovaná, tygrovaná, mramorovaná, mourovatá, s himálajskými odznaky, trojbarevná nebo želvovinová. Vzhled je velmi různorodý, pravděpodobně byste nenašli dvě stejné kočky tohoto plemene. Rozpoznat plemeno americký curl na základě převládající barvy nebo kresby srsti je téměř nemožné! Dokonce i znalci na slovo vzatí by s tím mohli mít potíže.

Americký curl – oči

U některých kreseb a odznaků vyžaduje standard plemene modré oči. Jinak mají tyto kočky oči různých barev: o tom, jakou barvu očí budou mít koťata, rozhoduje barva očí jejich rodičů. Kočky plemene americký curl mívají žluté, oranžové, zelené nebo modré oči. To dokonale ladí s jejich celkovým vzhledem, neboť příroda mívá při výběru barev vždy šťastnou ruku!

Americký curl – zvláštní rysy

Na první pohled úplně „normální“ kočka, že? Americký curl vypadá podobně jako ostatní kočky, nebýt těch zvláštních uší! Název plemene je odvozen z tvaru uší těchto koček: „curl“ znamená v angličtině kroutit se, což je naprosto přesné! Zakroucené uši koček plemene americký curl se stáčejí dozadu, špičky uší pak tvoří malou vlnku směrem nahoru. Někteří jedinci mají kolem uší husté chomáčky srsti, které umně zdůrazňují zakroucený tvar ušních boltců.

Americký curl – další charakteristiky

Zvláštním rysem koček tohoto plemene je zakřivení uší, které se dědí jako dominantní znak. Koťata však mohou zdědit i gen rovných uší, který později přenáší na potomky. V další generaci se tak mohou objevit kočky s rovnýma ušima: Tato varieta plemene se pak označuje anglickým termínem „American Curl Straigt Ear“.

Americký curl – povahové rysy

Tyto kočky jsou vzorem vyrovnanosti. Pokud hledáte kočku, která se dokonale hodí do rodiny a kterou téměř nic nerozhodí, je pro vás americký curl správnou volbou! Je to přítulná, nicméně nezávislá kočka, která dobře vychází se všemi členy domácnosti. Kočky tohoto plemene jsou velmi hravé a s chutí se vrhají do dobrodružství, což zcela odpovídá jejich temperamentu.

Americký curl – cena

Pokud si koupíte kočku s rodokmenem, očekáváte, že bude mít velmi zvláštní vlastnosti: určitý vzhled nebo specifické povahové rysy, které jsou pro dané plemeno jedinečné a které lze sledovat již několik generací. Cena za kočku plemene americký curl z renomovaného chovu se pohybuje přibližně od 800 do 1 100 eur, v závislosti na rodokmenu.

Šlechtění plemene americký curl

Pramáti všech koček tohoto plemene se jmenovala Shulamith. Pojmenovali ji tak manželé, kteří ji našli jako opuštěné kotě a ujali se jí. Dvě její koťata měla také zakroucené uši. To se setkalo s takovým ohlasem, že se kočky tohoto plemene začaly v roce 1983 chovat cíleně. Standardy plemene definují organizace CFA, FiFé, TICA, WCF a WACC. Dnes se do chovů zařazují nejen čistokrevné kočky plemene americký curl, ale také domácí kočky, které nejlépe vyhovují standardu tohoto plemene.

Co je dobré vědět o chovu těchto koček a péči o ně

Srst koček plemene americký curl může být krátká nebo polodlouhá – způsob péče o srst se liší také v době línání. Jelikož srst těchto koček téměř nemá podsadu, udržuje se poměrně snadno: stačí ji jednou týdně vykartáčovat a poté vyčesat jemným hřebenem – slušivý účes bude hotový během chvilky!

Koťata plemene americký curl

Novorozená koťata plemene americký curl mají rovné uši. Kroutit se jim začínají až několik dní po narození. Definitivnější tvar dostávají uši těchto koček až ve věku přibližně 120 dnů. Než kočky tohoto plemene přestanou růst a dosáhnou dospělosti, může to trvat až tři roky. Teprve poté spolehlivě víte, na čem jste!

Typická onemocnění koček plemene americký curl

Jsou kočky plemene americký curl náchylné vůči některým onemocněním? Vzhledem k tomu, že tyto kočky jsou dlouhodobě kříženy s řadou domácích koček, vyznačují se pevným zdravím a nemají žádná typická onemocnění. Vlnky na špičkách uší nemají po zdravotní stránce žádný vliv: pokud americký curl vaše zavolání slyšet chce, slyší je stejně dobře jako jiné kočky…

Délka života koček plemene americký curl

Jakého věku se dožívá americký curl? S očekávanou dobou dožití 12 až 16 let je americký curl plemenem poměrně dlouhověkým. Šestnáct let kočičího života odpovídá zhruba 80 letům u člověka! Pochopitelně není možné obecně říci, kolika let se kočka dožije. Záleží na mnoha faktorech. Bohužel platí, že doba dožití většiny koček je obvykle kratší než životnost otvíráku na konzervy s krmivem, které dostává.