Jak vaše kočka vidí svět?

Vidí ho stejně jako vy? Nebo snad úplně jinak? Umí kočky pohledem hypnotizovat? Cítíte únavu, víčka vám těžknou. Jste uvolnění a blížíte se k ledničce. TEĎ ji otevřete a vytáhněte tuňáka…! A vy poslechnete. Jestli kočky dokáží pohledem hypnotizovat nebo ne, se asi nedozvíme. Jedno však víme jistě – jejich pohled je magický!

Kočičí pohled fascinoval lidstvo od počátku věků.

– Vše, co je o kočičích očích dobré vědět, jsme shrnuli v tomto článku!

Oko kočky

Kulaté čelo, plné tváře a pevná brada dodávají kočičí tváři výrazné vzezření. A zářivé, lehce oválné kočičí oči jsou takříkajíc třešničkou na dortu! Dodávají kočkám jejich úžasnou tajuplnost. Výrobci dekorativní kosmetiky a tónovaných kontaktních čoček blednou závistí:Ten třpyt kočičích očí… je prostě nenapodobitelný!

Stavba a vzhled kočičího oka

Stavba kočičího oka je dokonale uzpůsobena potřebám lovce na číhané: bleskurychlé reakce a prostorové vidění – dokonce i za šera! Oko kočky má tři víčka: jedno pohyblivé, jedno pevné a jedno velmi tenké, ochranné, nacházející se ve vnitřním koutku oka a zajišťující, aby bylo oko kočky stále zvlhčené. Díky tomuto třetímu víčku nemusí kočka mrkat jako my, když chceme udržet oči vlhké.

Načtením videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.
Přečtěte si více

Barvy kočičích očí

Dívej se mi do očí, maličká! – A hned jsme ztraceni. Kočky nás svýma jiskřivýma očima doslova očarují. Stačí krátký pohled – na výběr je široké spektrum svůdných barev očí, odstíny modré, jantarové, zelené a oříškové. Zářivé a výrazné, průzračné a intenzivní, lemované zpravidla tmavou linkou:

Jak kočky vidí svět kolem sebe?

Kočky vidí svět jinak než my.

Ve vidění ve tmě a sledování pohybujících se detailů mají kočky jasný náskok – hned tak někdo se jim nevyrovná! Dokonce i při špatné viditelnosti vidí lépe než my. Ovšem barevné spektrum, které jsou kočky schopné vnímat, je poněkud omezené. My dvounožci za možnost vidět více barev vděčíme tomu, že sítnice lidského oka má mnohem více čípků a jiných světločivých buněk, které nám umožňují vidět širší spektrum barev než našim kočičím mazlíčkům.

Jak dobře kočky vidí?

Kočky mají extrémně široké zorné pole.
Zatímco my lidé můžeme vidět maximálně 180 stupňů, kočky vidí až 200 stupňů – a to aniž by musely otáčet hlavu! Díky tomu, že vnímá každý pohyb, kočce NIC neunikne – a to bez ohledu na to, jak rychle se objekt pohybuje! Stejně jako někteří plazi může kočka měnit tvar zorničky, která tak propouští na sítnici pouze potřebné množství světla – čím méně světla, tím více je zornička otevřená:

Jaké barvy kočky vidí?

My lidé vidíme všechny primární barvy a jejich kombinace: Například spojením červené a modré vznikne mnoho různých odstínů fialové. Kočky nejsou barvoslepé, ale jejich svět je trochu šedivější. Jejich sítnice má méně čípků zajišťujících barevné vidění, a tyto druhy čípků nereagují na všechny barvy stejně. Obecně se má za to, že kočky dobře vidí hlavně modrou, žlutou a zelenou barvu – hůře vnímají barvu červenou.

Jak kočky vidí v noci?

Fosforeskující pohled!

Když je tma a na oči kočky dopadne paprsek světla, doslova se jí rozzáří oči. Ale proč tomu tak je? A čím to, že kočky tak skvěle vidí ve tmě? Je to tím, že se jejich zorničky mohou hodně rozšířit a na sítnici tak dopadá více světla. Speciální pigmentová odrazová vrstva (latinsky tapetum lucidum) dodatečně zesiluje dopadající světlo a díky ní kočičí oči ve tmě výrazně září.

Jak kočky vidí nás lidi?

Pohni se – a já ti řeknu, kdo jsi.

Ještě jste ani nevstoupili do místnosti a vaše kočka už ví, že přicházíte? Kočky vás rozeznají na dálku. Vidí a cítí velmi rychle a naprosto přesně, že jste to vy, kdo se k ní blíží. Máte určitou škálu pohybů pro každou činnost: když si hrajete, když běžíte, jíte… To, jak se pohybujete, je typické právě jen pro vás – jen VY se tak pohybujete! Stačí pohybující se stín a vaše kočka už ví.

Co mohu vidět v očích své kočky?

Jeden pohled vydá za víc než tisíc slov… „Vy jste na mě zapomněli? Strašně moc potřebuji pohladit!“ Oči jsou pro kočky – spolu s řečí těla – prostředkem neverbální komunikace. Je dobré nezaměřit se výhradně na oči, ale vnímat je ve spojení s gesty, výrazy tváře a konkrétní situací: https://www.catsbest.de/katzensprache/#Oči vaší kočky mohou vyjadřovat i její náladu a také to, jestli se u ní nerozvíjí nějaké onemocnění. Proto je důležité věnovat očím pozornost – jsou zarudlé? Slzí? Vypadají jinak než obvykle?

Kočka má v oku hnis

Když se v oku rozvine zánět, signalizuje ho nejprve pouze lehké zarudnutí. Spojivky jsou zduřelé a oko snadno začne slzet. Slzy jsou nejprve vodnaté, ale po čase se mění na vazké a hlenovité.

Kočka cítí v oku něco, co tam nepatří. Mrká a stále častěji si otírá zanícené oko tlapkou. Nejvyšší čas vzít ji k veterináři

Kočka přivírá oko

Infikované oko bolí čím dál víc a kočka se snaží si od bolesti ulevit: Pokud zánět již hodně pokročil, může být víčko tak zduřelé, že zakrývá část oka. Oko je kvůli zvýšenému množství tekutiny stále zakalenější. Rozsah vidění je silně omezen. Kočka postiženým okem mrká nebo mžourá. Pokud ani to nepomáhá, může se dokonce snažit mít oko trvale zavřené..

TIP: V takovém případě se nesnažte léčit oko sami a zajistěte kočce co nejdříve odbornou pomoc!holen!

Kočce slzí oči

Obzvlášť plemena koček s kratšími nosy potřebují intenzivnější péči o oči než kočky „dlouhonosé“. Protože mají užší slzné kanálky, oči jim slzí častěji. Tvoří se tak malé, tmavé stopy, které se po zaschnutí mění ve stroupky.

Ale pokud vaší kočce oči zničehonic hodně slzí, jsou zarudlé a výtok z nich je zažloutlý a ne čirý, měli byste ji vzít k veterináři. Možná se jí dostal do oka cizí předmět nebo má zánět spojivek (konjunktivitidu). – Veterinář odhalí příčinu problému a poskytne vaší kočce odbornou pomoc. Máte-li pro svou kočku sjednané zdravotní pojištění, pokryje vám náklady vzniklé návštěvou u veterináře: Odkaz na příspěvek o pojištění koček: 

Jak podávat kočce oční kapky

Pokud kočce slzely oči, odstraňte z koutků očí zbytky zaschlých stroupků. Nejlépe to jde měkkým papírovým kapesníkem nebo kosmetickým tamponem, které lehce navlhčíte. V obchodech s potřebami pro zvířata se prodávají také speciální vlhčené ubrousky určené pro citlivé kočičí oči. Dbejte na to, abyste oko otírali vždy směrem k nosu – nikdy opačně!

Pokud vám dal veterinář pro vaši kočku kapky do očí, je nejlepší dodržovat při jejich podávání následující postup:

  1. Otevřete lahvičku s kapkami.
  2. Přikryjte kočku (celou kromě hlavy).
  3. Přidržte jí hlavu.
  4. Stáhněte dolní víčko.
  5. Kápněte do oka.

Přejeme brzké uzdravení 🐾