Pláčou kočky? Jsou kočky smutné, když se jejich oči zalijí slzami? Nebo je důvodem jejich slz něco jiného?

Mají kočky stejné pocity jako my? Mohou být šťastné, rozzlobené nebo smutné? Kočky nejsou ke svému okolí lhostejné, naopak na něj mohou reagovat velice citlivě. Když svou kočku znáte, rozumíte jí. Podle řeči těla kočky se dá poznat, co cítí. Radost ze života vypadá jinak než hluboký smutek. A žal? Kočky cítí zármutek! Když jsme smutní my lidé, tečou nám po tvářích slzy. Je tomu tak i u koček?  

Pláčou kočky, když jsou smutné? A dokáží naši mazlíčci vycítit náš smutek?

Mohou kočky plakat?

Pláčou kočky tak jako lidé? I když kočky chodí po čtyřech a my po dvou, patříme do společné třídy savců. Když u nich něco vyvolá tvorbu slz, pláčou podobně. Autonomní nervový systém spustí produkci tekutiny v slzných žlázách. Je-li dosaženo určitého množství tekutiny, slzné kanálky, jimiž se oční tekutiny dostávají na povrch oka, se naplní. Nejdříve se tekutina pouze hromadí, v určitém okamžiku se však „hráz protrhne“. Pláč už nejde zastavit: Spojivkové vaky v koutcích očí doslova přetékají. A my pláčeme.

Roní kočky slzy?

Kočky mohou plakat. Vzhledem k tomu, že oči koček jsou anatomicky podobné lidským očím, i kočky mohou ronit slzy.Slzy se u koček tvoří stejně jako u člověka, a to ve žlázách připomínajících malé mandličky. V těchto slzných žlázách se tvoří slzná tekutina. Proces tvorby slz je velmi podobný u lidí i u koček, bez ohledu na to, co tvorbu slz vyvolalo nebo o jaké slzy jde a jaká je jejich funkce.

Pláčou kočky, když jsou smutné?

Pláčou kočky, když jsou smutné? V důsledku evoluce je emoční pláč vlastní výhradně nám dvounožcům. Pouze u lidí se setkáme se všemi třemi druhy slz: bazálními, emočními a reflexními. Rozpláčeme se, když nás zaplaví silné emoce. Když cítíme smutek nebo zlost, ale také když jsme šťastní. Silné emoce u nás vyvolávají pláč. U zvířat se setkáme pouze s bazálními a reflexními slzami. Když kočky pláčou, nemusí být nutně smutné. To si jen my jejich slzy špatně vykládáme.

JE DOBRÉ VĚDĚT:

Ne všechny slzy jsou stejné.

Slzy se liší podle situace, která je vyvolává.

Rozlišujeme tři typy slz:

  • bazální neboli trvalé slzy, které zvlhčují oči a fungují jako ochranná vrstva,
  • emoční slzy, které nám vytrysknou, pokud cítíme smutek, zlost nebo radost
  • reflexní slzy, které se spustí, aby zbavily oko cizího tělesa.

Co znamenají slzy u koček

Co to tedy znamená, když se oči koček naplní slzami? Ten pohled vydá za více než tisíc slov: „Vy jste na mě zapomněli? Strašně moc potřebuji pohladit!“ Spolu s řečí těla jsou oči u koček prostředkem neverbální komunikace. Oči vaší kočky však vyjadřují nejen její náladu, ale také to, zda se v jejím organismu nerozvíjí nějaké onemocnění. Pozorně si očí vaší kočky všímejte a pravidelně je prohlížejte: Vypadají jinak než obvykle? Jsou lehce zarudlé nebo slzí? Slzy mohou být signálem, že vaši kočku něco trápí.

Kočce slzí oči v důsledku přítomnosti cizího tělesa

Pokud se do oka dostane cizí těleso, začne oko slzet. Znáte přece ten nepříjemný pocit, když vám něco spadne do oka. Může při tom dojít k silnému podráždění povrchu oka. Pokud se to týká pouze jednoho oka, je pravděpodobné, že to způsobilo nějaké cizí těleso. V důsledku toho zaplaví oko kočky reflexní slzy, aby cizí těleso vyplavily. Oko kočky bude slzet, dokud se této nepříjemnosti nezbaví.

Kočka „pláče“, když trpí alergií

Alergie mohou u koček způsobovat slzení. Určité látky vyvolávají u koček alergické reakce. Jedná-li se o tzv. aeroalergeny, tedy látky rozptýlené ve vzduchu, mohou u alergických koček způsobovat respirační potíže a výtok z očí, tedy slzení. Když se tělo dostane do kontaktu s alergeny, které vyhodnotí jako nebezpečné, jeho ochranné mechanismy spustí poplach a imunitní systém zintenzivní jeho obranu, a tak dojde k alergické reakci.

Kočce slzí oči vlivem teplého nebo studeného vzduchu

Extrémní změny okolního vzduchu mohou u koček vyvolat slzení očí. Je to tím, že bazální slzy fungují v teplém a ve studeném vzduchu jako preventivní opatření. Intenzivněji zvlhčují oči kočky a tím je udržují zdravé: Slzná tekutina udržuje rohovku, tedy ochranný povrch oka kočky, neporušenou. K ochraně očí kočky může v takovém případě přispět vodní fontána, která funguje v bytě jako dodatečný zvlhčovač vzduchu.

Kočce slzí oči v důsledku zranění nebo nemoci

Kočkám mohou oči slzet také v případě zranění nebo onemocnění. Při zánětu očí dojde nejdřív k jejich lehkému zarudnutí. Spojivky jsou zduřelé a oko snadno začne slzet. Slzy jsou nejdříve čiré, ale velmi vodnaté. Postupně začnou být vazké a hlenovité. Výtok se zbarví do žluta. Kočka má pocit, že má v oku něco, co tam nepatří. Čím dál častěji mrká a zanícené oko si otírá tlapkou.

Kočce slzí oči – kdy je nutné vyhledat veterináře?

Mám vzít kočku k veterináři, když jí často slzí oči? Rozhodně ano! Zánět oka postupem času stále více bolí. Pokud již hodně pokročil, může způsobit zduření víčka, které pak zakrývá část oka. Vidění je v důsledku zvýšeného množství tekutiny stále zakalenější. Rozsah vidění je silně omezen. Kočka postiženým okem mrká nebo mžourá. Pokud ani to nepomáhá, může se dokonce snažit mít ho trvale zavřené.

Načtením videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.
Přečtěte si více

JE DOBRÉ VĚDĚT:

Některá plemena koček Perská kočka se musejí se slzícíma očima potýkat častěji. Obzvlášť plemena koček s kratšími nosy proto potřebují intenzivnější péči o oči než kočky „dlouhonosé“. Protože mají užší slzné kanálky, oči jim slzí častěji. Tvoří se tak malé, tmavé stopy, které se po zaschnutí mění ve stroupky.

Kočce netečou slzy, ale hlasitě kvílí

Proč kočky někdy hodně hlasitě mňoukají? Chtějí nám tím snad naznačit, že jsou nešťastné? Je to stejné jako u lidí – některé kočky jsou hovornější a některé spíše tišší. Některé to mají takříkajíc v krvi, jedná se o charakteristiku spojenou s daným plemenem. Způsob komunikace se odvíjí také od toho, jak se kočka musí prosazovat v prostředí, kde žije: Pokud se jedná o čistě „salonní lvy“, ti jsou v komunikaci o něco skoupější, protože mají méně příležitostí k „hovoru“. A mnoho koček jednoduše přebírá způsob komunikace svých lidí. Na oplátku mají na repertoáru speciální chování a zvuky, které jsou určené pouze lidem.

JE DOBRÉ VĚDĚT:

Když koťata mňoukají, volají svou matku: „hlad, žízeň, pomoc“.

Dospělá kočka, která mňouká, vás bude považovat za svou oporu po celý svůj život.

A podle způsobu mňoukání může tímto způsobem hledat vaši pomoc při uspokojování různých svých potřeb:

Nadšené, radostné mňoukání: „Jsem tak ráda, že tu jsi!“

Hlasité, energické mňoukání:            „Nakrm mě/Pojď si se mnou hrát!“

Kňouravé, utrápené mňoukání:        „Něco mi chybí, něco mě bolí!“

Kočka hlasitě mňouká, když se nudí

Je mňoukání hlasité a energické? Potom to může znamenat, že se vaše kočka nudí a chce, abyste jí věnovali pozornost. Některé kočky naříkají také v noci – pokud mňoukají opravdu nahlas a každou noc vás budí, nevyhnutelně dospějete do bodu, kdy se budete sami sebe ptát, jestli bylo rozhodnutí pořídit si kočku správné. Kruhům pod (vašima) očima však můžete předcházet: Přečtěte si, co dělat, když vaše kočka v noci mňouká.

Kočka hlasitě mňouká bolestí

Zní mňoukání vaší kočky utrápeně? V tom případě ji možná trápí nějaká bolístka. Není však snadné určit, jestli kočku opravdu něco bolí, kočky totiž nejsou žádní ufňukánci! Většinou hlasitě nenaříkají. A to ani tehdy, když jsou opravdu vážně zraněné. Pokud se však vaše kočka chová nějak neobvykle a utrápeně mňouká, můžete si být téměř jisti, že ji něco trápí. A potřebuje vaši pomoc. Naříkavými zvuky o ni žádá.

Kočka hlasitě mňouká během sporů o území

Když dojde na boj o území, kočky hlasitě kvílí. Kočky jsou mazané a střetům, které mohou špatně skončit, se snaží vyhnout. Někdy to však není možné. Může se stát, že se ocitnou tváří v tvář soupeři, a střetu už není možné zabránit. V tom případě pomůže pouze jedno: v první fázi nastupuje syčení. Syčení nemusí být znamením toho, že útok je nevyhnutelný. Může prostě vyjadřovat, že situace už pro našeho mazlíčka zašla příliš daleko. Pokud to nepomůže, přichází druhá fáze: Kvílení a hlasitý křik.

Načtením videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.
Přečtěte si více

Mohou být kočky smutné?

Cítí kočky smutek? Kočky jsou velmi citlivá stvoření. Vnímají svět všemi smysly a vyhodnocují, co se kolem nich děje. Znají pocity jako radost, bolest, zlost a smutek: Kočky nepláčou, ale i tak mohou být smutné. Neoblékají se do černého ani neroní „krokodýlí slzy“ jako my dvounožci. Když něco cítí, je to opravdové a upřímné. Prožívají to celou svou duší. Když se budete své kočce snažit porozumět nebo s ní žijete už dlouho a znáte ji, změny v jejím chování vás velmi rychle upozorní na to, že ji něco trápí.

Jak poznat, že je kočka smutná

Podle čeho poznáte, že je vaše kočka smutná? Pokud víte, co znamenají výrazy tváře vaší kočky a její řeč těla, lépe své kočce porozumíte. Řeč těla není u koček nikdy nahodilá – určité pohyby, gesta či výraz tváře vždy něco vyjadřují, a je to upřímné, nejde o nějakou přetvářku. Každá kočka je osobnost s jedinečnou povahou, která se odráží i v řeči jejího těla. Neexistuje tudíž žádný striktní, univerzálně platný výklad. U všech koček však můžeme pozorovat podobné scénáře, které vcelku přesně odrážejí jejich přání a touhy:

  • Kočka odmítá stravu.
  • Kočka je neklidná.
  • Kočka se schovává.
  • Kočka si nechce hrát.
  • Kočka vyžaduje (více) blízkosti.

Jak rozveselit smutnou kočku

Mohu své kočce pomoci, když truchlí? Poskytněte kočce dostatek času v případě, že se potřebuje rozloučit a truchlí. Ztráta je bolestná a je třeba spousty trpělivosti a klidu pro vyrovnání se s novou situací. Naši kočičí miláčci mají stejné pocity jako my. A truchlení svědčí o hlubokých citech, na které by se nemělo zapomenout. Buďte své kočce nablízku. Mluvte na ni. I když vždy nerozumí tomu, co jí říkáte, přesně vycítí emoční význam vašich slov.

Vycítí kočka, že jsme smutní?

Vycítí kočka náš zármutek? Kočky jsou považovány za zvířata, která se na lidi neadaptovala stoprocentně a nepodřídila se jim tak jako psi a jiná domestikovaná zvířata. Naše nedomestikované kočky jsou však zároveň velmi citlivé. Vycítí, co se v nás děje. Někde v dálce se rýsuje emočně náročná situace, o které vy ještě nemáte ani zdání, ale vaše kočka už vám sedí na klíně, přede a zasněně na vás pomrkává? Kočky jsou jako seismograf na čtyřech tlapkách. Vycítí i ty nejjemnější vibrace a správně je vyhodnotí. Na soužití s kočkou naštěstí nepotřebujeme předpis od lékaře. Společnost kočky totiž v těžkých chvílích působí léčivě. Kočky nám poskytují útěchu v našem smutku.

Načtením videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.
Přečtěte si více

Nejčastější otázky k tématu Mohou kočky plakat?

Proč mé kočce slzí oči?

Pokud vaší kočce slzí oči, může to být signál, že ji něco trápí: Může to být cizí předmět v oku nebo alergie. Kočkám mohou slzet oči také v chladném či teplém průvanu, a také v případě, že si kočka oko poranila

Roní kočky slzy?

Pláčou kočky? Ano. Kočky mohou ronit slzy, nejde však o slzy emoční. Emoční pláč je vlastní výhradně nám dvounožcům. Je to proto, že pouze u lidí se setkáme se všemi třemi druhy slz: bazálními, emočními a reflexními. Když nás zaplaví intenzivní pocity, rozpláčeme se.

Pláčou kočky, když jsou smutné?

Kočky neroní slzy, když jsou smutné, to však neznamená, že smutek necítí. Kočky jsou velmi citlivá stvoření. Vnímají všemi smysly, co se kolem nich děje. Znají pocity jako radost, bolest, zlost a smutek. Truchlí, ale nepláčou při tom.

Vycítí kočka, že jsme smutní?

Ano! Kočky jsou jako seismograf na čtyřech tlapkách. Vycítí i ty nejjemnější vibrace a správně je vyhodnotí. Na soužití s kočkou naštěstí nepotřebujeme předpis od lékaře. Kočky na nás mají v těžkých chvílích léčivý vliv: utěšují nás v našem smutku.

Podle čeho se pozná, že kočka pláče?

Kočky nepláčou, ale mohou být smutné. Když si dáte práci a budete svou kočku pozorně sledovat, nebo když s ní budete žít už dlouho, relativně rychle si všimnete změn v jejím chování a poznáte, že ji něco trápí.

Mohou být kočky smutné?

Kočky jsou jedinečné osobnosti a každá z nich reaguje na zármutek po svém. Některé se mohou stáhnout a potřebují klid, jiné jsou spíše roztěkané. Mnoho koček odmítá potravu, když jsou smutné. Nebo nemají náladu na hraní.

Jaké mohou být projevy smutku u koček?

Kočky jsou jedinečné osobnosti a každá z nich reaguje na zármutek po svém. Některé se mohou stáhnout a potřebují klid, jiné jsou spíše roztěkané. Mnoho koček odmítá potravu, když jsou smutné. Nebo nemají náladu na hraní.

Je běžné, že kočkám slzí oči?

Je celkem běžné, že kočkám občas slzí oči. Slzy jejich oči zvlhčují a chrání. Pokud však kočka slzí často, mrká nebo postižené oko přivírá, měli byste ji vzít k veterináři.

Proč kočky v noci hlasitě mňoukají?

Pokud kočka v noci hlasitě mňouká, chce mi tím naznačit, že je smutná? Dospělá kočka, která v noci mňouká, se tím obrací na jinou kočku. A podle toho, jak mňouká, může dávat člověku najevo, že potřebuje jeho pomoc při uspokojování určitých potřeb.