Historie plemene Manx

Manská kočka představuje velmi staré plemeno s dlouhou historií. Po staletí byly tyto kočky váženými obyvatelkami ostrova Man, kde zbavovaly místní domy, kůlny a lodě hlodavců. Tyto kočky jsou tak oblíbené, že jejich podobizna je na mincích spolu s podobiznou královny Alžběty II.! Plemeno koček Manx vzniklo přirozenou genetickou mutací. Vzhledem tyto kočky připomínají tradiční plemena koček, tedy až na tu zvláštnost týkající se ocasu: manská kočka nemá „normálně“ utvářený ocas. Podle legendy se to stalo ve chvíli, kdy Noe zavřel dveře archy: přivřel do nich ocas manské kočky.

Vzhled koček Manx

Vzhledem připomíná manská kočka jiné plemeno s krátkým ocasem – kočky plemene kurilský bobtail. Obě tyto kočky jsou středně velké. Jejich těla působí svou stavbou robustně a kompaktně. Kočky mají pevné nohy, přičemž zadní nohy jsou delší než přední. V důsledku toho je zadní polovina těla od ramen dál zakulacená, vypadá jako vypouklý oblouk. Velká kulatá hlava s plnými buclatými tvářemi skvěle ladí s křivkami těla kočky Manx

Velikost koček Manx

Jak jsou manské kočky velké? Kočky manské si takříkajíc dávají načas: plně dospívají až ve věku pěti let. Tehdy dosahují maximálního vzrůstu a také dospělosti. V kohoutku, měřeno od tlapek po nejvyšší bod lopatek, je kočka Manx vysoká 30 až 35 cm, patří tak mezi středně velká plemena. Kocouři jsou většinou o něco větší než kočky.

Hmotnost koček Manx

Kolik váží manská kočka? Kočky plemene Manx jsou o něco drobnější a mají štíhlejší stavbu těla než kocouři. V dospělosti váží v průměru 3,0 až 3,5 kg. Kocouři mají robustnější kostru, často jsou trochu těžší než kočky. Kompaktní stavba těla je u nich často spojena s o něco vyšší hmotností, v průměru kolem 4,0 až 5,5 kg.

Srst koček Manx

Manské kočky mají srst nádherně jemnou a zároveň hřejivou, a to hned ve dvou vrstvách! Je skvěle uzpůsobena drsnému podnebí jejich domoviny, ostrova Man. Jejich huňatý kožich se dokonale hodí do povětrnostních podmínek panujících v Irském moři, a to díky tomu, že je opravdu hodně hustý – je totiž dvojitý! Hustá podsada doslova nadnáší svrchní srst a díky tomu tyto kočky vypadají, jako by byly natupírované.

Barva srsti koček Manx

U koček plemene Manx najdeme všechny běžné barvy srsti. S výjimkou barev lila a čokoládové se u těchto koček setkáme se všemi přirozenými barvami: modrou, červenou a černou. Existují ovšem i sněhobílé manské kočky. A některé mají část bílé srsti posetou skvrnami: Srsti takových koček se v odborné mluvě říká „bi-colour“, tedy dvoubarevná.

Délka srsti koček Manx

U manských koček jsou uznávány dvě délky srsti: Jejich srst je buď krátká, nebo polodlouhá. Manské kočky s polodlouhou srstí jsou označovány jako kymerské kočky. V průběhu let byly dlouhosrsté varianty čím dál více zatlačovány do pozadí krátkosrstými manskými kočkami. Což je celkem škoda, nemyslíte? Protože polodlouhá srst kymerských koček je opravdu nádherná!

Kresba srsti koček Manx

U koček plemene Manx jsou přípustné téměř všechny typy kreseb srsti. Srst těchto čistokrevných koček může být jednobarevná, a vedle dvoubarevné srsti se u nich setkáme také s tygrovaným, tečkovaným nebo mourovatým vzorem. Standard požadovaný pro chov nesplňuje pouze skvrnitý mourovatý vzor a siamské nebo himálajské zbarvení.

Oči koček Manx

Kočky Manx mají velké, ostražité oči. Těmto očím jen tak něco neunikne. Jsou anatomicky uzpůsobené tak, aby dobře sloužily číhajícímu lovci: bleskově rychlé reakce, prostorové vidění – a to i za šera! Stejně jako někteří plazi může manská kočka měnit tvar zorničky tak, aby propouštěla na sítnici pouze potřebné množství světla. Čím méně světla, tím více je zornička otevřená.

Zvláštní rysy koček Manx

Zvláštním rysem manských koček je, že patří k tzv. bezocasým plemenům. To však neplatí pro všechny kočky Manx, protože některé z nich mohou mít i “normální“ dlouhý ocas. Obecně u nich rozlišujeme pět různě dlouhých variant ocasů: dlouhý ocas („tailed“), středně dlouhý ocas („longy“), pahýlovitý ocas („stumpy“), prodloužená kost křížová („stumpy riser„) nebo bez ocasu („rumpy“).

Typické znaky koček Manx

Jeden typický znak manských koček je dědičný, a týká se tvaru a délky ocasu: jde o tzv. manx gen. Je tak dominantní, že potomci těchto koček jsou buď bezocasí, nebo mají ocas různé délky. Podle standardu pro chov však má mít manská kočka pahýlovitý ocas. Jelikož může spojení koček bez ocasu způsobovat jejich potomkům zdravotní problémy, chovatelé se jejich páření za účelem rozmnožování vyhýbají.

Povaha koček Manx

Manské kočky jsou přátelské a vyrovnané. Většinou si dobře rozumí s jinými zvířaty, dokonce i se psy! Tyto kočky jen tak něco nerozhodí. Obvykle se snáší dobře i s dětmi. Pokud je pro ně prostředí příliš stresující nebo hlučné, jednoduše se na chvilku stáhnou do ústraní svého pelíšku a tam v klidu počkají, až se situace uklidní.

Cena koček Manx

Jaká je běžná cena manské kočky? Při nákupu manské kočky se cena pohybuje průměrně od 450 do 1050 eur.Koťata od chovatele již většinou umí chodit na kočičí toaletu. Kočky jsou obecně od přírody čistotná zvířata, což znamená, že kočka svá koťata velmi záhy učí, co dělat, když musí vykonat potřebu. Kotě se však nejdřív potřebuje zorientovat v novém domově, kde je pro ně všechno neznámé a nové. Buďte trpěliví a počítejte s tím, že se vše nemusí podařit hned napoprvé.

Chov koček Manx

V současné době se manské kočky chovají především ve Velké Británii, v USA a ve Skandinávii. Plemeno Manx vzniklo původně naprosto přirozeně: genetická mutace způsobila, že ve vrhu bylo i kotě bez ocasu. Vzhledem k izolovanému prostředí ostrova se tento charakteristický rys stal v průběhu let běžným. Již v roce 1890 vzbuzovala manská kočka pozornost na přehlídkách. V šedesátých letech pak bylo plemeno Manx uznáno jako samostatné plemeno koček britskou organizací GCCF.

Co je dobré vědět o chovu koček Manx a péči o ně

Mimo období výměny srsti většinou stačí kočku kartáčovat a vyčesávat jednou týdně. S příchodem jara získá kočka lehčí srst, která se na podzim změní v srst hustou a teplou. Díky výměně srsti je manská kočka dokonale připravená na změny teplot a počasí: Hustší zimní srst nahradí lehčí letní, která chrání proti intenzivnímu UV záření a přehřátí organismu.

Koťata plemene Manx

Koťata manských koček se mohou narodit s ocasem nebo bez něj. Když se spáří dvě manské kočky, mohou se jejich koťata narodit i s “normálním“ ocasem, neboť v jednom vrhu se objevují koťata s různě dlouhými ocasy. Zodpovědní chovatelé se však již předem snaží zabránit narození výhradně bezocasých koťat, která často mívají zdravotní problémy.

Nemoci typické pro kočky plemene Manx

Typickými nemocemi objevujícími se u manských koček jsou artróza a dystrofie rohovky. Při osteoartróze dochází k opotřebení kloubních chrupavek. V důsledku zakalení rohovky může kočka hůře vidět. Kočky bez ocasu mohou vykazovat také patologie způsobené abnormalitami ve vývoji páteře: Jednou z nich je například rozštěp páteře, vada vznikající v embryonální fázi. Jedná se tedy o vrozené onemocnění.

Délka života koček plemene Manx

Kočky plemene Manx se v průměru dožívají 12 až 15 let. Kolika let se však kočka skutečně dožije, nezáleží pouze na tom, jakého je plemene, ale na mnoha různých faktorech. Je to mimo jiné ovlivněno i tím, zda se jedná o venkovní kočku nebo o kočku žijící výhradně v domě či v bytě. Ve venkovním prostředí číhají nástrahy, které v chráněném vnitřním prostředí nehrozí: konflikty a rvačky s ostatními kočkami nebo jinými zvířaty, nehody a nemoci. Někdy se kočky bohužel mohou stát také obětí lovců.

Nejčastější otázky týkající se koček plemene Manx