Chcete vaši kočku pouštět na balkon?

Máme pro vás několik skvělých tipů, jak zajistit, že váš balkon bude vhodný a bezpečný i pro vaši kočku.

Kočky, které se pohybují venku, mají každý den k dispozici velký prostor s množstvím různých smyslových podnětů. Kočky žijící výhradně doma se musí spokojit s mnohem menším prostorem, navíc přizpůsobeným především lidem – takže pokud je to aspoň trochu možné, honem ven, na sluníčko! I zatvrzelí kočičí peciválové totiž milují terasy, zahrady a balkony: Je tam tolik zajímavých podnětů! Vůně, zvuky, kořist – pardon, ptáci – poletující kolem, kéž by se tu dal strávit celý den! Jestli ale kočku chcete na balkon pouštět, měl by pro ni být bezpečný.

Měla by moje kočka chodit na balkon?

Opravdu kočky potřebují mít možnost jít ven, nebo jsou spokojené i tak? Toť otázka, která je pro milovníky koček žhavým tématem – co je vlastně pro kočku nejlepší? Kladete si otázku, jestli byste měli kočce umožnit přístup na balkon? Potřebuje to vůbec? A je to vůbec pro naše salonní lvy rozumná alternativa? Pokud se kočky nemohou volně toulat po svém území, měly by mít možnost chodit aspoň na balkon?

Kočky jsou rády na čerstvém vzduchu

I zarytí kočičí povaleči, kteří nikdy nebyli venku, si rádi užijí aspoň kousíček volnosti. – Proč? Venkovní kočky tráví denně většinu času venku a jsou tak vystaveny množství nejrůznějších smyslových podnětů. Kočky, které ven nechodí, si musí vystačit s mnohem menším prostorem, který je navíc přizpůsobený především lidem. Trocha čerstvého vzduchu na balkoně pro ně představuje vítanou změnu!

Balkony mohou být pro kočky nebezpečné

Balkony, které nejsou zabezpečené, mohou být pro kočky nebezpečné – dokonce smrtelně nebezpečné! Kočka, která skočí nebo spadne z balkonu, se může vážně zranit. Jistě, kočky jsou akrobati a mají sedm životů, ale nemají osmý život, který by jim zůstal, když spadnou z velké výšky a nevyhnutelně si při tom zlomí vaz. Pouštějte kočku na balkon pouze v případě, že je odpovídajícím způsobem zabezpečený!

Jak upravit balkon, aby byl pro kočky bezpečný

Než pustíte kočku na balkon, měli byste se zamyslet nad tím, jak ho upravit, aby byl pro kočku bezpečný. Balkon, který vyhovuje vám, není v žádném případě automaticky vhodný i pro vaši kočku! Jak balkon zabezpečit, aby z něho kočka nemohla utéct? Jak zajistit, aby vybavení balkonu bylo vhodné i pro kočky? Udělejte z vaší lodžie nejen místo vhodné pro kočky, ale vytvořte zde oázu pohody!

Odstraňte jedovaté rostliny

Máte na balkoně rostliny? V tom případě raději zkontrolujte, jestli jsou pro kočky vhodné. Některé rostliny totiž mohou být pro kočky škodlivé! Jedovaté rostliny byste měli z balkonu odstranit a nahradit je rostlinami, které se pro kočky hodí. Například šantou kočičí! Kočky milují, když mají na balkoně místo k odpočinku, kde je i šanta.

Upozornění!
Vždy se prosím přesvědčte, že se kočka nemůže dostat k nádobám se zbytky hnojiva nebo pesticidů!

Ochranná síť pro kočky

Aby kočka z balkonu neutekla, můžete použít ochrannou síť pro kočky. Speciální kočičí sítě na balkon jsou dostupné v různých barvách a s různě velkými oky – od velmi malých až po opravdu velké (20–50 mm). Je lepší vybrat hustší síťovinu, aby se sítí neprotáhla ani koťata. Materiál by měl být velmi kvalitní, bez škodlivých příměsí, odolný proti UV záření a také proti roztrhnutí a rozkousání.

Jak síť upevnit

Existují různé způsoby, jak síť k balkonu upevnit. Podle toho, zda chcete nebo můžete na balkoně vrtat, lze zvolit různé způsoby upevnění sítě:

  • upevněte síť ke zdi, stropu a k podlaze balkonu pomocí šroubů nebo skob,
  • napněte síť mezi strop a podlahu balkonu pomocí napínacích nebo teleskopických tyčí.

Pokud se na to necítíte, přenechejte instalaci odborníkům. Kromě ceny sítě je třeba do nákladů započítat i výdaje na instalaci a dopravu.

Načtením videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.
Přečtěte si více

Ochrana výklopných oken

Když zmizí kočka z bytu, stane se tak většinou otevřenými dveřmi, přes nezabezpečený balkon nebo výklopným oknem. Domácí mazlíčci jsou venku často zahlceni mnoha – pro ně dosud neznámými – dojmy. Proto by měla být okna se spodním závěsem vždy dostatečně zajištěna. Pro okna se spodním závěsem jsou ve speciálních obchodech k dostání speciální mřížky, sítě nebo rolety pro boční nebo horní otvory, určené pro ochranu koček.

Zabezpečení balkonu bez použití sítě

Chcete balkon zabezpečit pro kočku bez pomoci sítě? Existují i jiné možnosti. Je například možné připevnit na balkon oplocení nebo drátěné pletivo. Pokud je však pletivo hodně husté, zásadně omezí kočce výhled z balkonu. Kočka by přitom měla mít možnost sledovat okolí! Balkon je možné zabezpečit také pomocí panelů z plexiskla.

Ochrana z plexiskla

Místo sítě se dá balkon zabezpečit pomocí ochranných panelů z plexiskla. Podle konstrukce balkonu mohou být panely z plexiskla připevněny tak, aby se – např. při stěhování – daly snadno odmontovat. Vzhledem k tomu, že většina úprav týkajících se vnějšku budovy vyžaduje povolení, měli byste se ještě před montáží domluvit s majitelem bytu, jste-li v nájmu.

Výhody a nevýhody plexiskla

Výhody: Plexisklo je průhledné a tudíž nenápadné. Desky jsou k dispozici v různých tloušťkách a dají se řezat na různé rozměry. Přes plexisklo vaše kočka dobře uvidí a desky zároveň nebudou působit rušivě na pohled. Nevýhody: Náklady na pořízení a instalaci jsou vyšší. Panely musí být dostatečně vysoké, protože kočky mohou ze stoje vyskočit do výšky až dvou metrů!

Jak zařídit balkon pro kočky

Balkon vhodný pro kočky – není to vlastně protimluv? Mnoho majitelů koček, kteří bydlí v městském bytě, trápí špatné svědomí nebo má pochybnosti, zda jejich kočka mezi čtyřmi stěnami žije plnohodnotný život. Určitě ano! – Ovšem za předpokladu, že kočce vytvoříte vhodné podmínky, aby mohla žít tak, jak je pro ni přirozené. Jak tedy upravit balkon tak, aby se tam vaše kočka cítila dobře?

Kočičí strom

Umístěte na balkon venkovní kočičí strom se sedáky a boudičkami, který odolá povětrnostním vlivům a na který může kočka šplhat. Přesvědčte se, že je stabilní a připevněný na pevném podkladu, takže se nezačne viklat při prvním poryvu větru. Sedáky by měly být z materiálu vhodného pro venkovní použití, který se dá prát.

Stinná místa

Milujeme léto a nemůžeme se horkých dnů nabažit. A co naše kočky, taky si takové počasí užívají? Nebo je to na ně někdy už trochu moc? Pobyt na balkoně rozpáleném od slunce může být nebezpečný. Kočce v takovém případě totiž hrozí úpal. Vytvořte svému čtyřnohému chlupáči na balkoně stinné místečko, kde může odpočívat.

Místo pro odpočinek

Vaše kočka jistě ocení, když na balkon kromě pohovky pro vás umístíte i pohodlný kočičí pelíšek na spaní – tak si společně můžete dát na balkoně šlofíka! Venkovní závěsná lehátka pro kočky se vyrábí i z odolného materiálu a s masivním stabilním stojanem.

Místa s vyhlídkou

Stáhnout se občas do ústraní patří k přirozenému chování koček. Mají pro to dobré důvody: když chtějí mít svůj klid, najdou si bezpečné místo – nejlépe s výhledem na celé své území. Vytvořte proto své kočce na balkoně místo s dobrou vyhlídkou. Nejlepší jsou místa, kde může v klidu sledovat i vzdálenější okolí, pokud možno v různých výškách!

Rostliny na balkoně

Přesvědčte se, že rostliny, které pěstujete na balkoně, jsou pro kočku bezpečné. Může to být např. fialka rohatá, ožanka kočičí, chrpa a sedmikráska. A jestli chcete svou kočku opravdu potěšit, zasaďte jí šantu kočičí. Pokud chcete šantu pěstovat na balkoně v truhlíku, měli byste ji zasadit do bio zeminy s příměsí organického hnojiva s pomalým uvolňováním a truhlík dát na místo s dostatkem světla.

Načtením videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.
Přečtěte si více

Často kladené otázky – jak zabezpečit balkon, aby na něj mohla kočka

Měla by moje kočka chodit na balkon?

I zarytí kočičí povaleči, kteří nikdy nebyli venku, si rádi užijí trochu čerstvého vzduchu. Každopádně byste však měli balkon zabezpečit tak, aby byl pro kočku bezpečný.

Proč je nutné balkon zabezpečit?

Kočka, která skočí nebo spadne z nezajištěného balkonu, se může vážně zranit. Proto by balkon, na který má kočka přístup, měl být vždy odpovídajícím způsobem zabezpečený.

Jak na to, aby byl balkon pro kočku bezpečný?

Upravit balkon tak, aby byl pro kočku bezpečný, znamená zajistit, aby z něho kočka nemohla utéct, a to pomocí kočičí sítě nebo plexiskla. Zároveň je třeba zkontrolovat, že na balkoně nerostou žádné jedovaté rostliny.

Kde seženu ochrannou síť pro kočky?

Specializované obchody s širokou nabídkou mívají velký výběr ochranných sítí*. Než síť koupíte, v klidu si prohlédněte nabídku nebo se zeptejte odborníka, který vám pomůže vybrat ochrannou síť podle vašich potřeb.

*Zdroj: WARENVERGLEICH.DE (2022): „Katzennetz Vergleich 2022. Die besten Katzennetze im Vergleich“, online unter 12 beste Katzennetze kaufen – Test & Vergleich 2022 » 3 Top Produkte! (warenvergleich.de), zobrazeno 18.05.2022

Dá se síť upevnit k balkonu i bez vrtání?

Pomocí napínacích nebo teleskopických tyčí můžete upevnit síť mezi strop a podlahu balkonu, aniž by bylo nutné vrtat do zdi.

Jak vysoká má být síť na balkoně?

Aby síť bránila kočce v útěku, měla by sahat až po strop balkonu a měla by být dobře napnutá.

Jaký je nejlepší způsob upevnění sítě k balkonu?

Es gibt verschiedene Möglichkeiten, ein Katzennetz am Balkon zu befestigen.  Je nachdem ob man bohren möchte oder darf, kann man sich für die ein oder andere eine Art der Montage entscheiden.

Was kostet ein Katzenschutznetz?

Cena ochranné sítě se odvíjí od výrobce (způsobu výroby), plochy balkonu (rozměry) a použitého materiálu. Ceny* se pohybují v rozpětí od 12 až po více než 50 eur.

*Zdroj: WARENVERGLEICH.DE (2022): „Katzennetz Vergleich 2022. Die besten Katzennetze im Vergleich“, online unter 12 beste Katzennetze kaufen – Test & Vergleich 2022 » 3 Top Produkte! (warenvergleich.de), zobrazeno18.05.2022

Může pronajímatel bytu upevnění sítě zakázat?

Pokud nájemní smlouva povoluje chov koček, je povoleno umístění sítí na jiných balkonech a síť může být upevněna tak, aby neznamenala zásah do struktury budovy, nesmí pronajímatel síť pro kočky jako bezpečnostní opatření zakázat.

Zdroj: Deine Tierwelt GmbH (2021): „Gerichtsurteil: Vermieter dürfen Katzennetze nicht verbieten“, online unter Gerichtsurteil: Vermieter dürfen Katzennetze auf Balkon nicht verbieten (deine-tierwelt.de), zobrazeno 09.05.2022

Které balkonové rostliny nejsou pro kočky jedovaté?

Fialky rohaté, ožanka kočičí, chrpy, sedmikrásky a šanta kočičí patří k vhodným balkonovým rostlinám, protože nejsou pro kočky jedovaté.

Zdroj: Advanco GmbH (2017-2022 – plantopedia.de): „ » Tiere im Garten » Haustiere » 40 ungiftige Balkonpflanzen für Katzen“, online unter 40 ungiftige Balkonpflanzen für Katzen (plantopedia.de), zobrazeno 09.05.2022

Jak zabezpečit okna v domácnosti, kde žijí kočky?

Okna je možné zabezpečit pomocí různých ochranných prvků. Pokud chcete okno otevírat dokořán, zabezpečte ho sítí nebo mřížkou. Výklopná okna je možné zabezpečit příslušnými ochrannými prvky.

Jaké jsou ochranné prvky pro výklopná okna?

Pro okna se spodním závěsem jsou k dostání speciální mřížky, sítě nebo rolety pro boční nebo horní volný prostor, které tak chrání vaši kočku.

Dá se balkon zabezpečit i bez pomoci sítě?

Balkon je možné zabezpečit pomocí zábran nebo drátěného pletiva.

Je sklolaminátové pletivo odolné proti kočkám?

Sklolaminátové pletivo je možné použít na zabezpečení oken tam, kde se pohybují kočky. Proto jsou např. pro domácnosti s kočkami nabízeny sítě proti hmyzu z tohoto materiálu.

Jaké jsou výhody a nevýhody zabezpečení balkonu pomocí plexiskla?

Výhody: Plexisklo je průhledné a tudíž nenápadné. Desky jsou k dispozici v různých tloušťkách a dají se řezat na různé rozměry. Přes plexisklo vaše kočka dobře uvidí a desky zároveň nebudou působit rušivě na pohled. Nevýhody: Náklady na pořízení a instalaci jsou vyšší. Panely musí být dostatečně vysoké, protože kočky mohou ze stoje vyskočit do výšky až dvou metrů!

Co je obsahem zákona o umístění sítí pro kočky na balkonech z roku 2020?

Den Balkon richtest Du katzengerecht ein, indem Du Deiner Katze Kratzstellen, schattige Plätze, Schlafmöbel, Aussichtspunkte und eine katzengerechte Bepflanzung bietest.

Was besagt das Katzennetz Balkon Gesetz 2020?

Podle zákona z 24. 9. 2020 – 18 C 336/19 (Městský soud Berlin-Tempelhof-Kreuzberg) má nájemce vlastnící kočku právo upevnit ochrannou síť na balkon v případě, že s tím není spojen zásah do struktury budovy a že pronajímatel povoluje použití sítí na ostatních balkonech.

Zdroj: refrago (2022) – ra-online GmbH: „ »Katzennetz: Darf man als Mieter ein Katzen- oder Fangnetz an seinem Balkon anbringen?“, online unter Katzennetz: Darf man als Mieter ein Katzen- oder Fangnetz an seinem Balkon anbringen? – refrago, zobrazeno 09.05.2022