Co je dobré vědět o chovu těchto koček a péči o ně

Do každého počasí

Ačkoli je sibiřská kočka pohodová společnice, v žádném případě to neznamená, že by byla líná! Jako všechny lesní kočky je velmi čilá, nekonečně hravá a plná energie: Pokud nemá přístup ven, rozhodně potřebuje dostatek prostoru v bytě, stabilní škrabadla a šplhadla a hračky, které ji zaměstnají a budou pro ni výzvou.

Nejšťastnější však je, když má možnost proběhnout se venku a prozkoumávat okolní přírodu – to nejlépe vyhovuje její povaze! A nejlepší je, když je v létě poblíž i bazének vhodný pro kočky.

Venkovní aktivity jejímu kožíšku neublíží – přesně pro ně se hodí, protože odpuzuje špínu a odolává i vodě! Stačí, když srst jednou týdně vyčešete a vykartáčujete. Když kočka přijde z venku domů, měli byste ji však podrobit důkladné prohlídce, abyste odhalili případné parazity, které by si mohla v kožíšku přinést.

Má sibiřská kočka nějaké jedinečné znaky, které u jiného plemene nenajdeme?

Něvská maškaráda

Sibiřská kočka má osvalené tělo, jemně zaoblenou hlavu a nos z profilu mírně vmáčknutý. Velké, kulaté tlapky, bohatý ocas se zakulacenou špičkou hustě pokrytý srstí, a „rysí“ štětičky na uších: Svým vzhledem se podobá lesním kočkám.

Zajímavost: sibiřská kočka může mít také kresbu s odznaky! Stejně jako ostatní lesní kočky může mít i jiné než jen přirozené zbarvení. Barevné spektrum srsti sibiřských koček je širší a srst může mít více vzorů: jedna kočka může mít srst jednobarevnou, další mohou být mourovaté, s želvovinovým nebo van vzorem.

Jedinečný vzor, který mají mezi lesními kočkami výhradně kočky sibiřské, se nazývá „himálajský“ nebo „něvská maškaráda“. Srst je světlá, na tváři, tlapkách a ocase je však trochu tmavší. To kočce dodává nádech elegance a odlišuje ji to od ostatních lesních koček.

Co je na tomto plemenu jedinečné?

Přírodní živel

Sibirskaja koška – jak již napovídá její jméno, jedná se o ruskou variantu lesní kočky. Na Sibiři přežijí pouze obzvlášť odolná zvířata. Musí se přizpůsobit drsným podmínkám.

Pokud jde o povahu a vzhled, tato lesní kočka v mnoha aspektech připomíná své příbuzné, tedy mainskou mývalí a norskou lesní kočku. Je to robustní, svalnatá kočka, která není choulostivá a dokáže díky svému hustému kožichu vzdorovat mrazivé sibiřské zimě.

Jakkoli „divoce“ však tento chundelatý parťák vypadá, svým založením je přátelský a nekomplikovaný.

Díky své společenské povaze je to ideální společník. Soužití s různými členy rodiny mu většinou nečiní problémy. Dobře se snáší s jinými kočkami a také se psy – tedy za předpokladu, že si padnou do noty!