Jaký způsob likvidace použitého kočičího steliva je nejlepší? Existují nějaké alternativy, jak stelivo likvidovat? Jak často je třeba podestýlku měnit?
Řekněme si to na rovinu – kočičí stelivo kupujeme se stejným nadšením jako toaletní papír. Prostě ho potřebujeme. V domácnosti s kočkou je to jedna z nezbytných věcí a při udržování pořádku se bez něho rozhodně neobejdeme. Platí to i tehdy, máme-li venkovní kočku, která svou potřebu vykonává venku. I venkovní kočky totiž potřebují doma klidné místo, kam si mohou takříkajíc „odskočit“. Kočky chodí na toaletu zpravidla dvakrát až čtyřikrát denně. A pokud musí strávit větší množství potravy, i častěji. Aby se kočka při použití toalety cítila příjemně, je nezbytné odstraňovat exkrementy několikrát denně. Vždy z misky odeberte všechny výkaly i hrudky znečištěného steliva a doplňte čisté stelivo.
Jaké pomůcky a příslušenství vám při likvidaci použitého steliva pomohou? Jaké stelivo byste měli používat, chcete-li snížit množství odpadu a chránit tak životní prostředí, a zároveň i ušetřit?
Kam s použitým stelivem

V roce 1947 přišel Američan Ed Lowe s nápadem používat v kočičí toaletě minerální stelivo. Bohužel si však nejspíš neuvědomil, že použité stelivo je třeba také nějak zlikvidovat. Dnes představuje minerální stelivo jeden z největších zdrojů směsného odpadu. A jeho množství neustále roste! V padesátých letech žilo na naší planetě 2,7 miliardy lidí, zatímco dnes je to více než 7,5 miliard.¹ Pokud k tomu přidáme fakt, že kočka je nejpopulárnější domácí mazlíček, pak je logické, že vzrostl také počet domácností, kde mají kočku. Ergo: více lidí, více koček. A tedy i více steliva, které je třeba zlikvidovat. Ale kam s ním?
¹Zdroj: BiB Spolkový institut pro populační výzkum (2024): „Počet obyvatel a jeho růst (1950–2020)“, online na BiB – Fakten – Bevölkerungszahl und ihr Wachstum, Welt (1950-2020) (bund.de), zobrazeno 8. března 2024
Do které popelnice patří běžné stelivo?

Běžné kočičí stelivo z bentonitu, křemičitého písku nebo silikátu patří do popelnice na směsný odpad. Co přesně je směsný odpad? Patří sem odpad, který není možné třídit nebo recyklovat. Surovina pro výrobu minerálních steliv se získává v povrchových dolech a steliva se vyrábí jak v hrudkující, tak v nehrudkující variantě. Aby stelivo lépe vázalo tekutiny a pachy, přidávají do něj výrobci další látky. Toto stelivo je velmi těžké a patří do popelnice na směsný odpad. Stelivo ze silikátu ve formě granulí nebo pelet je lehké a savé, existuje však pouze v nehrudkující podobě. Toto stelivo se tedy musí často kompletně vyměňovat a stejně jako minerální stelivo se vyhazuje do popelnice na směsný odpad.

POZNÁMKA: Problém s běžným kočičím stelivem spočívá v tom, že patří do směsného odpadu. Poté putuje do spalovny nebo na skládku. Kromě negativních vedlejších účinků, jako je velmi nepříjemný zápach a další manipulace s těžkým nákladem, může být jeho používání spojeno také s dodatečnými poplatky za likvidaci odpadu pro domácnosti, které minerální stelivo používají.
Do které popelnice se vyhazuje rostlinné stelivo?

Rostlinné stelivo vyrobené z obnovitelných surovin můžete vyhodit do popelnice na směsný odpad. Pokud to však místní firma likvidující odpad schválí, můžete rostlinné stelivo vyhazovat do popelnice s bioodpadem. Co přesně patří do popelnice na bioodpad? Do bioodpadu se smí vyhazovat pouze biologicky recyklovatelné odpady z domácnosti. Stelivo rostlinného původu jako např. Cat’s Best® využívá speciálních vlastností rostlinných vláken, konkrétně vlastností spojených s kapilárním efektem, tedy schopností efektivně absorbovat tekutiny a uzavírat pachy uvnitř vláken. Stelivo z přírodních vláken je lehké a jeho použití hospodárné. Je k dostání v hrudkující a nehrudkující variantě. Stelivo na rostlinné bázi neznečišťuje prostředí a kompletně se rozloží vlivem rozkladných procesů, bez ohledu na to, zda ho dáte do směsného
odpadu nebo do popelnice na bioodpad.

POZNÁMKA: Suroviny použité v rostlinném stelivu je možné po použití recyklovat. I jako odpad tak může být použité stelivo dále zhodnoceno:
díky metanizaci a kompostování se dá využít jako zdroj bioplynu nebo jako hnojivo! Znamená to, že stelivo z rostlinných vláken je dobré pro kočky, pro člověka i pro životní prostředí.
Mohu vyhazovat přírodní stelivo do popelnice na bioodpad?
V Německu se likvidace kočičího steliva z rostlinných vláken řídí předpisy vydávanými jednotlivými spolkovými zeměmi. To, zda smíte nebo
nesmíte dávat použité kočičí stelivo do popelnice na bioodpad, tedy záleží na nařízení místního úřadu, který má v kompetenci likvidaci odpadů. Některé země zatím neumožňují začlenění odpadního steliva do systému kompostování. V blízké budoucnosti se však připravuje evropská směrnice týkající se recyklace bioodpadu, a ta by měla vnést do této problematiky jasno. Stelivo na bázi přírodních vláken je velmi lehké a ani při likvidaci nepředstavuje velkou zátěž – je tedy snadnější jej přepravovat a recyklovat. Obsah popelnic na bioodpad je průmyslově kompostován nebo prochází metanizací. Jako zdroj, který je beze zbytku využitelný a CO2-neutrální, představuje udržitelné stelivo pozitivní příspěvek k ochraně životního prostředí, a to i v případě,
že ho likvidujeme spolu se směsným odpadem.
UPOZORNĚNÍ: Při likvidaci biologického odpadu nepoužívejte plastové sáčky, a to ani sáčky z bioplastu!
Kam použité stelivo nikdy nevyhazovat

Použité kočičí stelivo nepatří do lesa, na pole ani na vaši vlastní zahrádku. Proč? Protože běžnéstelivo se nerozloží a odpad³ samotný se nerozpustí. Rostlinné stelivo je oproti tomu vyrobeno z přírodních vláken pocházejících z materiálů, jako je dřevo, kukuřice a sláma. Znamená to, že suroviny, z nichž se vyrábí, jsou 100% biologicky rozložitelné a kompostovatelné. Použité kočičí stelivo však může obsahovat zárodky způsobující toxoplazmózu – pokud kočka dostává syrové maso, může spolu s výkaly vylučovat oocysty parazita Toxoplasma gondii. Nákaza toxoplazmózou může mít obzvlášť závažný dopad na zdraví těhotných žen a lidí s oslabeným imunitním systémem. Kdokoliv, kdo nelikviduje kočičí stelivo náležitým způsobem, jedná proti zákonu o recyklaci a odpadech² a hrozí mu přísné sankce!
²Zdroj: Federální ministerstvo životního prostředí, ochrany přírody, jaderné bezpečnosti a ochrany spotřebitelů, BMUV (z 29. března 2023): „Přehled zákona o recyklaci a odpadech“, online na BMUV: Übersicht Kreislaufwirtschaftsgesetz, zobrazeno 11. března 2024
³Zdroj: SWR Marktscheck #Nachhaltigkeit #Oekochecker #Katzenstreu , [YouTube-Video.], „Darum ist Katzenstreu ein riesiges Müllproblem I Ökochecker SWR “ z 16. března 2023, Darum ist Katzenstreu ein riesiges Müllproblem I Ökochecker SWR – YouTube, zobrazeno 15. března 2024
TIP:
V Německu je likvidace odpadu regulována na úrovni spolkových zemí, což znamená, že v nakládání s odpadem mohou být mezi jednotlivými obcemi velké rozdíly. Nejspolehlivější informace o způsobu likvidace použitého kočičího steliva získáte u místního správního úřadu!
Jak často je třeba podestýlku měnit?

To, jak často je třeba stelivo měnit, závisí na vaší kočce a na druhu používaného steliva. Kolik let má vaše kočka? Je to venkovní kočka nebo žije výhradně v bytě či v domě? Co zahrnuje její jídelníček? Roli hraje také venkovní teplota: Vlivem vysokých letních teplot může kočičí záchod začít zapáchat dříve, protože se v něm rychleji množí bakterie – to nepříznivě ovlivní kvalitu ovzduší u vás doma. Nezapomeňte, že bakteriím se daří pouze v dostatečně vlhkém prostředí. Proto při koupi steliva vybírejte vždy takové, které optimálně váže tekutiny – díky tomu se nebudou bakterie v kočičí toaletě tak snadno množit.

Jaká vrstva podestýlky má být v kočičí toaletě?

Optimální množství steliva se odvíjí od typu kočičí toalety. Jde o to, jak rychle se tekutina vsákne a jak silná vrstva podestýlky zabrání tomu, aby tekutina neprosakovala na dno nádoby. Běžná kočičí podestýlka absorbuje tekutinu pouze částečně – zbylé množství se sbírá na dně misky a vzniká tak dokonalé prostředí pro množení mikrobů. Mikroby pak způsobují vznik nepříjemného zápachu a celkově nižší úroveň hygieny v toaletě. Pokud používáte rostlinné stelivo, jako je např. Cat’s Best®, nemusíte je tak často vyměňovat. Technologický proces zpracování rostlinných vláken, vyvinutý speciálně pro produkty Cat’s Best®, umožňuje zušlechtit aktivní dřevní vlákna tak, aby absorbovala a zachycovala tekutiny až do 7násobku vlastní hmotnosti. Díky tomu ke vzniku nepříjemných pachů ani nedojde a jedno balení steliva Cat’s Best® tak může v kočičí toaletě zůstat několik týdnů, než je třeba ho vyměnit.

Jak často je třeba měnit stelivo v toaletě pro koťata?
Ve věku tří až čtyř týdnů se koťata mohou začít učit používat toaletu. Pokud jim to chcete zjednodušit, pořiďte jim speciální mělkou plastovou misku, která je k dostání v obchodech s potřebami pro domácí mazlíčky. Toaletní miska pro koťata má široký okraj a vroubkovaný vstup, umožňující koťatům dostat se snadněji dovnitř i ven. Stejně jako dospělé kočky jsou i koťata extrémně citlivá vůči pachům, obzvláště těm nepříjemným – udělají cokoliv, aby se jim vyhnula. Je proto nezbytné stelivo pravidelně měnit. Ideální je odstranit několikrát denně znečištěnou podestýlku a v případě nutnosti dosypat čistou. Kočičí toaleta tak zůstane příjemným místem a kočka ji bude bez problémů používat.

POZOR:
Koťata a mladé kočky jsou stejně zvědavé jako lidská mláďata. Abyste zabránili nepříjemným následkům toho, že kotě náhodou kousek steliva
spolkne, je nejlepší používat podestýlku z rostlinných vláken. Kočičí steliva z čistě rostlinných vláken jsou totiž snadno stravitelná!
Jak často je třeba měnit podestýlku dospělé kočce?
Neexistuje žádné obecné pravidlo, jak často podestýlku měnit. Jak už bylo řečeno, záleží na druhu steliva, které používáte, na tom, jak aktivní vaše kočka je, jaké krmivo dostává a jak rychle její tělo potravu zpracuje. Podle druhu a stravitelnosti potravy, kterou kočka dostává, trvá přibližně jeden až dva dny, než ji kočka kompletně stráví a než projde její trávicí soustavou. Zdravá kočka se vyprazdňuje jednou nebo dvakrát denně a dvakrát až čtyřikrát denně močí. Případné zdravotní potíže ovlivní i četnost vyprazdňování nebo močení – může být buď častější, nebo naopak méně časté.
TIP: Pokud v kočičí toaletě používáte hrudkující podestýlku, nemusíte ji kompletně vyměňovat tak často jako běžné stelivo. Díky vysoké savosti vydrží jedno balení steliva Cat’s Best v kočičí toaletě až 5 týdnů.
Jak často měnit stelivo v domácnosti s více kočkami?
Jak často měnit stelivo, pokud v domácnosti žije více koček? Pokud máte doma více koček, měly by mít k dispozici několik kočičích toalet. Jejich počet by měl odpovídat počtu koček plus jedna toaleta navíc. Odstraňovat trus z misky je třeba několikrát denně. Zbavte toaletu pevných výkalů a znečištěné podestýlky a doplňte čisté stelivo. Používáte-li hrudkující stelivo, zůstane v toaletě i po odstranění hrudek dostatek čistého steliva. Podle toho, kolik máte koček a jak často toaletu používají, může čisté stelivo v misce zůstat a je použitelné i nadále. Po určité době tam však již dostatek čistého steliva nezbyde, a vaše kočky uvítají, když jim podestýlku kompletně vyměníte. Stačí vysypat zbytek starého steliva z toalety, důkladně ji očistit a naplnit vrstvou čisté podestýlky vysokou 7 až 10 cm.
Jaké další pomůcky vám čištění kočičí toalety usnadní?

Jak už jsme zmínili, hrudky znečištěného steliva a výkaly je třeba odstraňovat z toalety každý den. Jakmile je steliva v misce málo, je dobré ho obratem doplnit čerstvou podestýlkou. Opravdu je nezbytné odstraňovat výkaly denně? Ano, rozhodně! Pokud někdy část výkalů v misce zůstane, může se stát, že kočka odmítne toaletu používat, a to dokonce i v případě, že jste stelivo v misce právě kompletně vyměnili. Je dobré pravidelně kontrolovat, zda v misce něco nezůstalo či případně nepřibylo, a pokud ano, okamžitě to vyhodit. A nemusíte se bát, že byste se při tom ušpinili! O to se postará speciální lopatka. Díky vhodné lopatce je odstraňování výkalů a znečištěného steliva velmi snadné. V místním obchodě s potřebami pro domácí mazlíčky nebo v online obchodech tohoto typu najdete širokou nabídku lopatek. Existují ještě další pomůcky, které čištění kočičí toalety usnadní?

TIP: Použitý typ kočičího steliva představuje nejdůležitější faktor při výběru ideální lopatky. Použití lopatky pro odstranění hrudek steliva při průběžném čištění kočičí toalety je velmi jednoduché a zároveň úsporné Čisté stelivo mřížkou lopatky s mezerami 7 nebo 9 mm snadno propadne a zůstane v toaletě pro další použití!
Samočisticí kočičí toalety
Také samočisticí kočičí toaleta⁴ vám může likvidaci použitého steliva usnadnit. Pokaždé, když ji kočka použije, tato elektrická toaleta sama shromáždí znečištěnou podestýlku, aniž byste museli hnout prstem. Nashromážděné znečištěné stelivo po určité době jednoduše odstraníte. Samočisticí kočičí toalety mohou mít různý tvar a velikost. Některé jsou dokonce vybaveny filtry a odpadními sáčky s aktivním uhlím pro minimalizaci zápachu. Většina samočisticích modelů je navržena pro hrudkující podestýlku, můžete v nich tak používat jak minerální stelivo, tak i stelivo na bázi přírodních vláken. Čím je stelivo kvalitnější a čím lépe hrudkuje, tím snadnější bude i čištění toalety. Pokud chcete vaší kočce samočisticí toaletu pořídit, bude nejlepší používat v ní stejné hrudkující stelivo jako doposud. Kočka si tak na novou toaletu rychleji zvykne a bude se tam dobře cítit.
⁴Zdroj: WELT VERGLEICH, Vergleich.org (03/2024):„TEST A SROVNÁNÍ SAMOČISTICÍCH kočičích toalet, nejlepší výrobky ze srovnání samočisticích kočičích toalet“, online na Selbstreinigendes Katzenklo Test und Vergleich 2024 | WELT.de, zobrazeno 21. června 2023

CO JE DOBRÉ PŘED NÁKUPEM UVÁŽIT:
Samočisticí toalety často mají kryt! Mnoho koček bohužel nerado používá kryté toalety. Ve volné přírodě by kočky nikdy nevykonávaly potřebu v krytém prostoru, například v jeskyni. Při pořizování myslete také na to, aby se kočka snadno dostala dovnitř toalety a zase ven!
Odpadkový koš na použité stelivo
Další praktickou pomůckou při likvidaci kočičí podestýlky může být odpadkový koš na použité stelivo. Podobně jako samočisticí toalety fungují i odpadkové koše jako nádoby, ve kterých může být znečištěné stelivo uloženo po delší dobu, než je vyhodíte do popelnice. Kočičí výkaly jsou
v těchto odpadkových koších⁵ bezpečně uloženy ve speciální fólii nepropouštějící vzduch, která brání unikání nepříjemného zápachu. Odpadkové
koše na stelivo mohou mít různý tvar; množství znečištěného steliva, které se do nich vejde, než je nutné koš vynést, je dáno jejich velikostí. Některé
modely jsou vybaveny dokonce i lopatkou, která se dá na koš zavěsit a díky níž je odstraňování výkalů a hrudek z kočičí toalety ještě snadnější.
⁵Zroj: WELT VERGLEICH, Vergleich.org (03/2024): „Srovnání odpadkových košů na kočičí stelivo 2024. Srovnání nejlepších odpadkových košů na kočičí stelivo.“, online na Katzenstreu-Entsorgungseimer Test & Vergleich » Top 12 im März 2024, zobrazeno 15. března 2024
Předložka ke kočičí toaletě
Jako majitelé kočky s tím už nejspíš máte své zkušenosti: Kočka po použití toalety kočka zanechává kousky steliva všude, kudy projde – v obývacím pokoji, na podlaze, na pohovce a dokonce ve vaší posteli! Kočky v toaletách rády intenzivně hrabou, takže stelivo lítá z misky ven a na kočičích tlapkách a na srsti se dostane do celého bytu. S tím může pomoci předložka se speciálním povrchem, kterou umístíte před toaletu, a volné stelivo se na ní zachytí. Měla by být protiskluzová a odpuzovat jak špínu, tak vodu. Kobereček s vysokým vlasem vhodný pro kočky by měl být z poddajných materiálů, které jsou příjemné pro kočičí tlapky. Tyto předložky by měly být co nejširší, aby bránily hromadění vyneseného steliva kolem kočičí toalety.

Jak se zbavit nepříjemných pachů?
Patří k praktickým pomocníkům při likvidaci kočičího steliva také pohlcovače pachů? Kočky jako masožravci vylučují velké množství amoniaku a sirovodíku, které jsou zdrojem nepříjemného pachu kočičí moči. Běžná struktura granulí minerálního steliva problém se zápachem efektivně neřeší, neboť vlhkost se váže pouze na povrchu granulí a pak pomalu vysychá. Mnohé z těchto steliv proto obsahují pohlcovače zápachu nebo se pachy snaží překrýt pomocí aromat a parfémovaných látek. Steliva s vlastním silným aroma – například dětského pudru, vanilky, růží nebo levandule – problém
zápachu neřeší, pouze se ho snaží zakrýt. Stelivo z rostlinných vláken jako např. Cat’s Best oproti tomu nic takového nepotřebuje. Nabízí revoluční
řešení hygieny koček díky své absorpční schopnosti, efektivitě a schopnosti vázat pachy, a to vše naprosto přirozeným způsobem.

POZOR: Ne každá kočka uvítá ve své toaletě stelivo s vůní nebo s pohlcovači zápachu!
Alternativní způsoby likvidace použitého steliva
Mnoho majitelů koček předpokládá, že minerální stelivo z bentonitu, jílu apod. je přírodní produkt. Ačkoliv platí, že surovina je přírodní, její těžba, výroba steliva, jeho doprava a koneckonců také likvidace není bohužel ani udržitelná, ani šetrná k životnímu prostředí. Tradiční stelivo představuje zátěž pro životní prostředí, protože se vyrábí z neobnovitelných surovin – zdroje bentonitu jsou omezené, navíc se získává těžbou v povrchových dolech, stejně jako uhlí. Silikát se vyrábí v Asii levně chemickou cestou. Během zpracování, přepravy a následné likvidace těchto materiálů se do ovzduší uvolňuje velké množství CO2, škodlivého pro životní prostředí. Navíc tato podestýlka nemůže být po použití recyklovaná, což znamená, že nevyhnutelně skončí ve směsném odpadu a na skládce. Existují vůbec nějaké alternativní způsoby likvidace použitého stelivo?
Likvidace steliva v kompostu
Je možné vyhodit použité stelivo do kompostu? Minerální steliva v žádném případě, neboť ta se nerozloží. Čisté kočičí stelivo na bázi rostlinných vláken je teoreticky možné kompostovat, což by bylo přínosné z hlediska zachování zdrojů a prospěšné pro životní prostředí. Kompost by však musel být dobře promíchaný a dostatečně rozložený. V Německu se nakládání s bioodpadem a jeho recyklace řídí Zákonem o recyklaci a odpadech a Nařízením o bioodpadu. Další využití bioodpadu určuje Nařízení o hnojivech a Nařízení o hnojení. Část bioodpadu z biopopelnic se kompostuje a dále využívá jako hnojivo. Pro likvidaci bioodpadu v privátním sektoru – například ve vlastní zahradě – zatím bohužel nejsou k dispozici obecně platné předpisy. Pokud chcete mít jistotu, jak správně postupovat, obraťte se na místní nebo regionální organizaci zajišťující likvidaci odpadů!

PŘIPOMÍNKA:
Rostlinné stelivo pro kočky jako např. Cat’s Best® se v důsledku tlení kompletně rozloží, je kompostovatelné a může se stát hodnotným hnojivem, zlepšujícím kvalitu půdy na vaší zahradě. Samotné kočičí výkaly a stelivo znečištěné močí však patří výhradně do směsného odpadu. Pokud je stelivo znečištěné, není vhodné pro hnojení zeleninových záhonů!
Likvidace kočičího steliva ve sběrném dvoře
Použité stelivo je také možné odevzdat ve sběrném dvoře. To však (v Německu) neplatí celostátně – v některých částech země je možná likvidace použité podestýlky ve sběrných dvorech, které zajišťují třídění a recyklaci odpadů, jinde tato možnost není. Dají se zde odevzdat pouze určité druhy odpadu. Od toho, o jaký odpad a jaké množství se jedná, se odvíjí poplatky, stanovené jednotlivými obcemi. Většina sběrných dvorů nepřijímá volně sypanou/nebalenou použitou kočičí podestýlku. Než se tam tedy s použitým stelivem vydáte, je dobré si zjistit, jaké druhy podestýlky a v jakém balení je zde možné odevzdat. Jaký je poplatek za stelivo a kdy ho můžete přinést? Je nutné odevzdat ho zabalené v pytlích nebo v nějakých nádobách? Tyto otázky vám nejlépe zodpoví orgán místní samosprávy, pod který likvidace odpadů spadá.
Mohu vyhodit použité stelivo do toalety?
To, zda je možné vyhodit použité kočičí stelivo do domácí toalety, záleží na druhu steliva, které používáte. Běžné kočičí stelivo z bentonitu, křemičitého písku nebo silikátu v žádném případě do toalety nepatří! Můžete tam vyhodit pouze kočičí výkaly, pokud je pořádně spláchnete, nikdy však samotné stelivo! Kočičí podestýlka absorbuje tekutiny, a zrnka steliva v důsledku toho zvětší svůj objem. Mohla by tedy ucpat potrubí a dokonce i zablokovat odtok do kanalizace. Výjimkou je ekologické stelivo na bázi rostlinných vláken – pokud to místní předpisy dovolují, je možné likvidovat toto rostlinné stelivo, jako je např. Cat’s Best®, v domácí toaletě.
⁶Zroj: Stelivo pro kočky Cat’s Best, [YouTube video], “#howtouse” z 20. března 2018, Cat’s Best Katzenstreu – #howtouse (youtube.com), zobrazeno 18. března 2024
TIP:
Při použití steliva Cat’s Best® se granule spojí s kočičí močí a vytvoří pevnou hrudku, kterou snadno vyhodíte do toalety. Vyhazujte hrudky do toalety jednotlivě, chvíli počkejte, až se hrudka rozpustí, a poté spláchněte.
Často kladené otázky k tématu likvidace použitého kočičího steliva
To, zda je možné použité kočičí stelivo vyhodit do popelnice na bioodpad, záleží na nařízeních místního orgánu, zodpovědného za likvidaci odpadů. Mnoho zemí zatím neumožňuje vyhazovat použité kočičí stelivo do popelnice na bioodpad. Přírodní stelivo na bázi rostlinných vláken však díky tomu, že představuje zdroj energie, který je beze zbytku využitelný a CO2-neutrální, přispívá k ochraně
životního prostředí i v případě, že se spálí spolu se směsným
odpadem.
Likvidovat běžné kočičí stelivo z bentonitu, křemičitého písku nebo silikátu v domácí toaletě se nesmí. Do toalety můžete vyhodit pouze kočičí výkaly, pokud je pořádně spláchnete. Nikdy nevyhazujte do toalety kočičí stelivo. Jedinou výjimkou je ekologické kočičí stelivo z rostlinných vláken: Pokud to místní předpisy povolují, je možné do toalety vyhodit i stelivo
z rostlinných vláken jako např. Cat’s Best®.
To, jak často je třeba stelivo měnit, se odvíjí od typu steliva, které v kočičí toaletě používáte. Závisí to také na úrovni fyzické aktivity vaší kočky a na tom, jaké krmivo a v jakém množství dostává, a dále na tom, jak funguje její metabolismus. Hrudkující
stelivo se dá používat déle: Poté, co odstraníte hrudky znečištěného steliva, je možné dále používat zbylou čistou podestýlku.
Běžné kočičí stelivo z bentonitu, křemičitého písku nebo silikátu patří do popelnice na směsný odpad. Co je směsný odpad? Je
to odpad, který není možné třídit nebo recyklovat. V Německu se likvidace přírodního steliva v popelnici na bioodpad řídí předpisy vydávanými jednotlivými spolkovými zeměmi: Jaký typ kočičího steliva je možné do biopopelnice vyhodit, rozhoduje místní orgán zodpovědný za likvidaci odpadu.
Použité kočičí stelivo nepatří do lesa, na pole ani na vaši vlastní zahrádku. Podestýlka na bázi jílu se nerozloží a nerozpadne.
Rostlinné stelivo je oproti tomu vyrobené z přírodních vláken (dřevo, kukuřice nebo sláma), a je tedy rozložitelné a kompostovatelné. Použité a znečištěné stelivo však může obsahovat zárodky vyvolávající toxoplazmózu – v případě, že kočka
dostává syrové maso, mohou její výkaly obsahovat oocysty parazita Toxoplasma gondii.
Množství použitého steliva se odvíjí od toho, jaký druh steliva používáte, zda rychle pohlcuje vlhkost, a jaká vrstva je dostačující, aby tekutiny neprotekly na dno toalety. Běžná kočičí podestýlka absorbuje tekutinu pouze částečně – zbylé množství se sbírá na dně misky a vzniká tak dokonalé prostředí pro množení mikrobů.