Kočky nepoužívají tlapky jen na chození.
K čemu všemu kočka tlapky potřebuje a jak jí můžeme s péčí o ně pomoci?
Pohybovat se tiše jako kočka? Svými tlapkami toho kočka dokáže mnohem víc! Třeba „podepsat se“ na vaší oblíbené pohovce. Tlapky a drápky představují nejdůležitější „nástroje“, které kočka používá. Bez funkčních drápků by kočka nedokázala chytit ani udržet si kořist, nemohla by bez nich šplhat ani skákat. Kočka s tupými drápky by se nedokázala bránit a všechny boje o území by na celé čáře prohrála. Tlapkami však také zanechává svou jedinečnou pachovou stopu:
Následujte stopy kočičích tlapek
Anatomie kočičí tlapky
Jaká je stavba kočičí tlapky? A jak se tlapkám správně říká – nejsou to vlastně packy? Slovem tlapky označujeme kočičí „ruce“ a „chodidla“. U větších zástupců kočkovitých šelem používáme spíš výraz tlapa, u těch menších jsou to tlapky. Bez ohledu na velikost zvířete jsou si svou stavbou velmi podobné, tak jako u mnoha ostatních savců: Tlapy lva z africké savany tak fungují stejně jako tlapky domácího „lvíčete“. Jsou navržené a uzpůsobené tak, aby kočkám dokonale sloužily
Mají kočky prsty?
Mají kočky prsty? A pokud ano, kolik jich mají? Při zběžném pohledu si na kočičích tlapkách žádných prstů nevšimneme. Vidíme jen zakulacené konce tlapek. Ale i kočky mají prsty! Na předních tlapkách má kočka pět prstů, na zadních čtyři – a většina z nich je hodně pohyblivá. Jeden prst, který by se dal přirovnat k palci, je velmi nenápadný, protože se nachází mimo chodidlo a není tak vyvinutý a pohyblivý jako ostatní prsty.

Přední tlapky

Přední tlapky jsou vlastně ruce kočky. Jejich kosterní stavba je dokonce podobná stavbě lidské ruky, pouze tvar je mírně odlišný. Díky optimálnímu anatomickému tvaru slouží potřebám koček vskutku dokonale! Kočky možná nedokáží předními tlapkami totéž co my lidé rukama, pohybují se však na rozdíl od nás pouze na špičkách, jako baletky: Kočky našlapují na prsty a mohou se díky tomu přiblížit tiše a nepozorovaně ke kořisti.
Zadní tlapky

Aby mohly lépe sledovat okolí, staví se kočky někdy na zadní nohy – panáčkují. Způsobně sedí na zadních tlapkách, s tělem vzpřímeným, a soustředěně a klidně se rozhlíží kolem. Takto ze stoje navíc dokáží vyskočit do výšky až dvou metrů: Nejprve zadní nohy „složí“ a potom je zase rychle „narovnají“. Vznikne tak velké množství energie, která kočku doslova katapultuje vzhůru či do dálky!
Kostra kočičí tlapky

Kostra tlapky je anatomický zázrak, složený z mnoha jednotlivých kostí: Jen samotné zápěstí je tvořeno množstvím drobných, velmi ohebných karpálních kůstek. Přední nebo zadní tlapku, takříkajíc ruku či nohu kočky, pak tvoří záprstní a nártní kůstky. Na konci tlapek jsou kůstky prstů, zakončené drápy. Kočičí kosti se svou pružností podobají bambusu – jsou velmi lehké, ale neuvěřitelně odolné.
Polštářky tlapek

Kolik polštářků má kočka na tlapkách? Na předních má čtyři polštářky prstů, jeden polštářek chodidla, polštářek palce a jeden polštářek zápěstí. Na zadních tlapkách jsou to pouze čtyři polštářky prstů a jeden polštářek chodidla. Polštářky na tlapkách koček mají stejnou barvu jako srst, pokud však má srst více barev, mohou být i ony barevné. Jejich povrch působí sametově, kočku však spolehlivě chrání před horkem i chladem. Díky přilnavosti polštářků se kočka pohybuje bezpečně na různých typech povrchů. Polštářky také tlumí nárazy.
Kočičí drápky

Na každém prstu má kočka drápek ostrý jako břitva. Dle potřeby je může vytahovat či zatahovat. Drápky hrají v životě kočky velmi důležitou roli – bez jejich pomoci by kočka v tlapkách nic neudržela, všechno by jí z nich vyklouzlo. Dokonce i skákat a udržovat rovnováhu by bez jištění drápky mohlo být nebezpečné. Kočce by bez nich snadno vyklouzla kořist a při útoku nepřítele by se kočka neměla jak bránit – chyběla by jí možnost ostře seknout drápkem či zachránit se útěkem na strom.

Jaké funkce tlapky plní
Kočičí tlapky jsou stejně jako oči kočky dokonale uzpůsobeny potřebám číhající šelmy – umožňují bleskurychlé reakce a prostorové vidění, dokonce i při nízké viditelnosti! V nočním vidění a sledování pohybujících se detailů mají kočky jasný náskok – hned tak někdo se jim nevyrovná! Kočky přesně znají polohu kořisti i v nejhlubší tmě: Díky receptorům na polštářcích tlapek jasně cítí i ty nejjemnější vibrace a pohyby.
Na šplhání, běhání a skákání

V bdělém stavu je kočka naprosto ponořená do dění okolního světa – běhá, je neustále v pohybu, zjišťuje, co je nového. Prochází svým územím a řídí se základními instinkty – číhá, chytá kořist, šplhá na stromy a skáče. Pohybuje se ladně, její chůze je pružná. Vyskočí jen tak ze stoje, lehce dopadne zpět na tlapky a vyrazí!
Na péči o srst

Kočky jsou velmi čistotné a denně stráví péčí o srst spoustu hodin. I k tomu kočka používá tlapky: Nejdřív si je jazykem navlhčí a postupně si jimi otírá každou část těla, která potřebuje očistit. Začíná vždy hlavou – kolem tlamičky, nad očima a k uším. V důkladné očistě pak pokračuje přes ramena, záda a břicho až k zadním nohám…
Regulace tělesné teploty

Tlapky kočce také pomáhají regulovat tělesnou teplotu. My lidé se potíme, protože máme všude po těle potní žlázy. Pot slouží k regulaci tělesné teploty. Je-li příliš horko, pot nás ochlazuje tím, že se z kůže odpařuje. Kočky mají pouze několik jednotlivých potních žláz, umístěných mezi prsty a polštářky tlapek. Slouží především k zanechávání pachové stopy. Protože mají kočky potních žláz málo, ochlazují se olizováním srsti.
Když si kočka tlapku poraní
V případě, že si vaše kočka poranila tlapku, vezměte ji k veterináři, kde ji odborně ošetří. Pokud rána krvácí, raději ji před převozem preventivně překryjte obvazem. Nejprve vyčistěte ránu pitnou vodou, jemně ji osušte a dejte na ni sterilní gázu. Poté tlapku opatrně zavažte obvazem. Neodstraňujte cizí předměty, které jsou velmi hluboko přímo v ráně – to raději přenechejte profesionálům!

Oteklá tlapka
Co dělat, pokud zjistíme, že kočka má oteklou tlapku? Tlapka může být oteklá z mnoha různých důvodů. Kde je otok největší? Která část tlapky je postižena nejvíc? Sledujte, jak se kočka pohybuje – zatěžuje tlapku nebo kulhá? Je otok spíše menší nebo závažný? Má kočka na postižené tlapce všechny drápky? Vaše informace a postřehy mohou ve veterinární praxi posloužit jako důležitá vodítka při stanovení diagnózy a ošetření vaší kočky.
Zanícená tlapka
Obzvláště venkovní kočky se čas od času vrací domů s menšími zraněními na tlapkách. Zkratka trnitým keřem může skončit nějakým tím škrábnutím. Kočky si taková zranění důkladně olizují, ne vždy to však stačí. Do rány se mohou dostat bakterie. Co dělat, pokud se rána na tlapce zanítí?Aby se zánět nešířil dál, měl by kočce tlapku vyčistit a dezinfikovat veterinář. A vhodné léky pomáhají léčit zánět zevnitř.
Zlomená tlapka
Podle čeho poznáte, že má kočka zlomenou tlapku? Kočky nejsou žádné padavky a hodně toho zvládnou! Snesou opravdu silnou bolest, aniž bychom si toho vůbec všimli. Pokud však kočka viditelně trpí bolestmi a drží se od vás dál, abyste se jí nemohli dotknout nebo jí tlapkou hýbat, pak ji může mít zlomenou. A vypadá-li navíc tlapka jakkoliv deformovaná, ihned kočku odvezte k veterináři!

Jak o tlapky pečovat
Jak se starat o kočičí tlapky? Měli bychom kočkám s péčí o tlapky nějak pomáhat nebo to kočky zvládnou samy? A pokud platí první možnost, jak postupovat? Většinu péče můžeme samozřejmě ponechat na přírodě, neboť zdravá kočka se o své tlapky postará v rámci každodenní hygieny. Jsou však situace, kdy můžeme kočce s udržováním tlapek v dobrém stavu pomoci.
Kdy je třeba o kočičí tlapky pečovat
Kočky žijící doma se pohybují v chráněném prostředí, ale venkovní kočky, k jejichž teritoriu patří i louky a les, si mohou ze svých cest přinést i „suvenýry“, o jaké doma zrovna nestojíme, např. různé cizí předměty a nečistoty. Není nic příjemného, když se kočka po takové dobrodružné „výpravě“ vydá rovnou na pohovku nebo dokonce do vaší postele… Když kočka přijde domů špinavá, je péče o tlapky nezbytná!
TIP: Pokud budete stav tlapek vaší kočky průběžně sledovat, včas si všimnete i případného zranění!

Péče o drápky
Kočka, která má hodně příležitostí si drápky obrousit, žádnou intenzivní péči nepotřebuje. Dokonce i kočky žijící v bytě se o odumřelou svrchní vrstvu drápků dokáží postarat, a to jednoduše svými zuby. Starší kočky a kočky, které jsou již méně aktivní, stejně jako kočky s přerůstajícími drápky potřebují, abyste jim s péčí o ně pomohli. Je tedy důležité se o ně postarat. Víte, jak na to?

Příliš suché polštářky na tlapkách
Polštářky na tlapkách většinou kočku velmi dobře chrání před horkem i chladem. V zimě jsou však tlapky venkovních koček více namáhané: Posypová sůl na vozovkách a chodnících dává polštářkům tlapek pořádně zabrat – vysušuje je, a kůže polštářků pak praská. Dá se tomu předcházet tak, že se v tomto období budete o polštářky starat a mazat je speciální mastí, která kůži chrání a udržuje ji vláčnou.

Mozoly na tlapkách
Mají kočky mozoly? Ano! Stejně jako lidem na rukou či nohou se i kočkám na tlapkách tvoří mozoly. Je-li kůže na polštářcích tlapek velmi suchá a popraskaná, nebo pokud si kočka polštářek poraní, mohou se na těchto místech častěji tvořit malé shluky zrohovatělé kůže. Zrohovatělá kůže na tlapce kočku sice neohrožuje na zdraví, může jí však být nepříjemná nebo jí překážet. V takovém případě je dobré obrátit se na veterináře, aby výrůstek zkrátil.
Proč na mě kočka sahá tlapkou?
Někdy je kočka úplně zdivočelá a nedá se zastavit – v zápalu hry a bez sebe radostí se dokáže dostat do ráže! Lítá, jako by ji píchla vosa, válí se jako v extázi po podlaze a v dalším okamžiku vyrazí a vyšplhá co nejvýš, kam až to jde. „Tak hraj si se mnou konečně!“ – když vás kočka vyzývá ke hře, často se vás dotýká tlapkami a chytá vás za rukáv nebo za nohavici.
Projev náklonnosti
Kočky mají svou vlastní řeč. Nepoužívají slova jako my lidé, ale svým tělem a určitými zvuky komunikují s námi i se svým okolím. Když na vás kočka zamrká, pak na chviličku zavře oči a pomalu je zase otevře, znamená to, že se s vámi cítí naprosto uvolněná. Otírá se o vás kočka bradou nebo hlavou? Pak by vám to mělo lichotit, protože vám tak projevuje svou náklonnost. Jste její nejmilejší člověk!

Časté dotazy k tématu kočičích tlapek
Stavba předních i zadních tlapek je podobná jako u ostatních savců – kočičí tlapky jsou dokonale uzpůsobeny potřebám rozených lovců.
Kočky mají sedm polštářků na předních a pět na zadních tlapkách.
Kočky mají přední a zadní tlapky.
Špinavé tlapky je dobré důkladně očistit, případné praskliny na polštářcích tlapek namazat speciální mastí a – je-li to nutné – zastřihovat drápky.
Zvláštní dráp na vnitřní straně zadních tlapek u koček někdy objevíme, ale vyskytuje se spíše zřídka.
Polštářky na tlapkách koček mají barvu srsti. Je-li však srst vícebarevná, mohou být vícebarevné i tlapky.
Kočky mají na předních tlapkách pět prstů, na zadních čtyři.
Končetiny větších zástupců kočkovitých šelem označujeme jako tlapy, u jejich menších příbuzných jsou to tlapky.
Kočičí tlapky jsou citlivé. Je nezbytné, aby byly citlivé vůči různým podnětům a vnějším vlivům, protože kočce slouží jako „čidla“ a spolu s ostatními smysly jí pomáhají přežít.
Čistý flanelový hadřík navlhčete vlažnou vodou, důkladně kočce tlapky očistěte a jemně je osušte
Poraněný prst pečlivě očistěte a vydezinfikujte a ránu ošetřete sprejem nebo gelem na rány. Použijte výhradně prostředky určené pro kočky.
Šplhání, běhání, skákání, chytání kořisti, ale také čištění srsti – kočičí tlapky jsou skvěle uzpůsobené životu číhajícího lovce.
Kde přesně je tlapka oteklá a jak se kočka pohybuje? Díky těmto informacím pomůže veterinář vaší kočce rychleji na nohy, a to doslova.
Aby se zánět nešířil dál, měl by veterinář tlapku vyčistit a dezinfikovat. A vhodné léky pomáhají léčit zánět zevnitř.
Pokud kočka trpí bolestí a drží se od vás dál, abyste se jí nemohli dotknout, a pokud tlapka vypadá jinak než obvykle, může být zlomená.
Kočky se na tlapkách potí, protože mají mezi polštářky a prsty několik potních žláz.
Kočky mají na polštářcích silnou vrstvu zrohovatělé kůže, která je velmi ohebná.
Kůži na polštářcích můžeme účinně chránit a udržovat vláčné pomocí speciálních mastí.
„Tak hraj si se mnou konečně!“ Když vás chce kočka vyzvat ke hře, „řekne“ vám to svými tlapkami.